دولت در کانادا

کانادا کشوری به عنوان سلطنت مشروطه با مجلس فدرال در نظر گرفته شده است. اگرچه فرماندار کل رسماً نماینده ملکه الیزابت دوم است و به عنوان رئیس کانادا در کانادا و خارج از کشور فعالیت می کند ، پارلمان – که شامل مجلس عوام و مجلس سنا نیز است – حاکم بوده که براساس روند پارلمانی که در قانون اساسی کانادا تنظیم شده است.

نخست وزیر کانادا رهبر حزب سیاسی است که نمایندگانش در آنجا بیشترین کرسی ها را در مجلس عوام انتخاب می کنند و بنابراین به عنوان رئیس دولت در نظر گرفته می شود. نخست وزیر، وزیران را در کابینه خود منصوب می کند ، که واحد اصلی تصمیم گیری جمعی در پارلمان کانادا است.

جمعیت کانادا

جمعیت کانادا اکنون کمی بیش از 36 میلیون نفر است که برای کشوری با این اندازه نسبتاً اندک است (کانادا دومین کشور بزرگ جهان است). بیشتر منطقه وسیع کانادا هنوز خالی از سکنه است و بیشتر کانادایی ها در مراکز بسیار شهری در جنوب زندگی می کنند. 80٪ از جمعیت در 160 کیلومتری مرز جنوبی (ایالات متحده) متمرکز شده اند.براساس آخرین سرشماری سال 2016 ، بزرگترین شهرهای کانادا شامل تورنتو (5.9 میلیون) ، مونترال (4.0 میلیون) ، ونکوور (2.4 میلیون) و اوتاوا-گاتینو (1.3 میلیون) و ادمونتون (1.3 میلیون) هستند.

تنوع فرهنگی

کانادا کشوری چند فرهنگی و متنوع است. اکثر کانادایی ها از تبار اروپایی ( فرانسه و انگلیس) و همچنین مهاجران بعدی از اروپای شرقی و جنوبی هستند. با این حال ، هرچه الگوهای مهاجرت در طول سال ها تغییر کرده است ، به همین ترتیب ترکیبی قومی جمعیت کانادا نیز رخ داده است. نیمه دوم قرن بیستم، کانادا ورود جمعیت زیادی از مردم آسیا و اقیانوسیه ، کارائیب و آمریکای جنوبی و آفریقا و خاورمیانه را شاهد بود. در سرشماری سال 2016 ، 40٪ از کانادایی ها گزارش کردند که دارای یک یا بیش از 200 ریشه قومی و بیش از 19٪ کانادایی ها خود را اقلیت قابل شناسایی طبقه بندی کرده اند. در طول 150 سال گذشته ، کانادا به لطف سیاست های ملی حمایت از مهاجرت و چند فرهنگی ، از 17 میلیون مهاجر از سراسر جهان استقبال کرده است.

“مردمان بومی” نامی جمعی برای مردمان اصلی آمریکای شمالی و فرزندان آنها است. مردمان بومی قبل از ورود مهاجران اروپایی به سرزمینی که بعداً کانادا شد در آنجا ساکن شدند. این سه گروه متمایز از مردم هستند که کشورها را با تاریخ ، زبان ، رویه های فرهنگی و اعتقادات معنوی منحصر به فرد می سازند. براساس سرشماری سال 2006 ، بیش از 1.5 میلیون نفر در کانادا خود را بومی معرفی می کنند.

مساحت کانادا

مساحت کانادا 9،093،507 کیلومتر مربع بوده که پس از روسیه دومین کشور بزرگ جهان است. علاوه بر خطوط ساحلی در اقیانوس های اقیانوس اطلس و اقیانوس آرام ، کانادا دارای سومین ساحل در اقیانوس قطب شمال است که طولانی ترین خط ساحلی این کشور را به آن می دهد. در جنوب ، کانادا یک مرز زمینی 8،893 کیلومتری – طولانی ترین طول جهان با ایالات متحده دارد. در شمال ، جزایر قطب شمال در 800 کیلومتری قطب شمال قرار دارند. همسایه کانادا در سراسر اقیانوس قطب شمال روسیه است. از بارزترین ویژگی های کانادا ، رشته کوه های وسیع است: تورنگات ها ، آپالاچی ها و لوران ها در شرق ، رشته های راکی ​​، ساحلی و مکنزی در غرب و کوه سنت الیاس و کوه های پلی در شمال.

در کانادا بیش از دو میلیون دریاچه وجود دارد که حدود 7.6 درصد از این کشور را پوشش می دهد. دریاچه های اصلی Huron ، Superior ، Erie و انتاریو (معروف به دریاچه های بزرگ) و همچنین Bear Great ، Great Slave و Winnipeg هستند. رودخانه سنت لارنس (3.058 کیلومتر طول) مهمترین رودخانه کانادا است که دریایی را برای کشتی ها از دریاچه های بزرگ تا اقیانوس اطلس فراهم می کند. در کل ، کانادا تقریباً 900,000 کیلومتر مربع آب شیرین دارد.

استان های کانادا

کانادا از مجموعه ۱۰ استان و ۳سرزمین و در ۵ منطقه اصلی به نام‌های کرانه غربی، شمال، مرکز، علفزارها، و منطقه اقیانوس اطلس تشکیل گشته‌است. فرهنگ و جمعیت هر یک از این بخش‌ها متفاوت و نمایانگر تصویری متفاوت از این کشور پهناور می‌باشند

 • منطقه اطلس (Atlantic)

  از مجوعه استانهای نوا اسکوشیا، نیوبرانزویک، پرنس ادوارد آیلند و نیوفاندلند و لابرادور تشکیل گشته‌است. صنایع ماهیگیری، کشاورزی، جنگلداری، استخراج معادن و گردشگری از مهم‌ترین فعالیت‌های این منطقه به‌شمار می‌روند.

 • کانادای مرکزی (Central Canada)
 • از مجموعه استانهای انتاریو و کبک تشکیل شده‌است. این منطقه پرجمعیت‌ترین ناحیه در کشور کانادا است. استانهای انتاریو و کبک مجموعاً بیشتر از ۴/۳ کل محصولات کانادا را تولید می‌کنند.

معرفی انتاریو برای تازه واردین

راهنمای درخواست کارت سلامت (هلث کارت) انتاریو

راهنمای زندگی سالمندان در انتاریو

راهنمای سرمایه گذاری در انتاریو

مهدکودک در انتاریو (تورنتو)

 • منطقه علفزارها (Prairies)
 • از مجموعه استان‌های منیتوبا، سلسکچوان و آلبرتا تشکیل گشته‌است. بیشتر زمین‌های این ناحیه صاف و بارور می‌باشند و برای کشاورزی بسیار مناسب هستند. همچنین این زمین‌ها غنی از منابع انرژی می‌باشند. این منطقه از کوه‌های راکی آغاز شده و در غرب آلبرتا به پایان می‌رسد. رشته‌کوه‌های راکی شامل بلندترین قله‌های آمریکای شمالی می‌باشند.
 • کرانه غربی (West Coast)
 • استان بریتیش کلمبیا به دلیل دامنه‌ها و جنگل‌های زیبایش مشهور می‌باشد. منابع طبیعی این استان از قبیل صنعت چوب و ماهیگیری برای اقتصاد کشور بسیار مهم می‌باشد. میوه کاری و صنعت جهانگردی از دیگر فعالیت‌های مهم این استان می‌باشد.

راهنمای زندگی در ونکوور 

 

 • منطقه شمال (North)
 •  این منطقه از مجموعه سه سرزمین کانادا تشکیل می‌شود. مناطق نورت وست تریتوریز، یوکان و نوناویت ۳/۱ زمین‌های کانادا را تشکیل می‌دهد. از منابع مهم این منطقه می‌توان به نفت، گاز طبیعی، طلا، روی و سرب اشاره کرد.

راهنمای حقوق شهروندی کانادا