تحصیل در خارج از کشور، چرا و چگونه؟ (راهنمای کامل)

تحصیل در خارج از کشور

تحصیل در خارج از کشور یکی از راه های مقابل افراد و دانشجویان است و هرسال تعداد زیادی از جوانان کشور به فکر ادامه تحصیل در خارج از کشور افتاده و کشورهای مختلفی را برای ادامه تحصیل و حتی ادامه زندگی انتخاب می‌کنند. بر اساس آخرین آمارهای جهانی ایران در سال ۲۰۱۵ از نظر تعداد مهاجر ارسالی در رتبه پنجاه و چهارم دنیا قرار گرفته‌است و با دارا بودن ۳۲ هزار و ۷۵۸ دانشجو در کشورهای «سازمان همکاری‌های اقتصادی و توسعه» (OECD) در میان ۱۰ کشور برتر فرستنده دانشجو قرار ندارد. انتخاب ادامه تحصیل در کشورهای خارجی مانند بسیاری از تصمیم‌ها مزایا و معایبی دارد. در این مقاله رایا بین‌الملل تلاش کرده تا شما را با مزایا و معایب تحصیل در کشورهای خارجی و شرایط آن آشنا نماید و اگر قصد مهاجرت تحصیلی به خارج از کشور را دارید شرایط و مدارک موردنیاز این کار را برای شما آماده کرده است.

ویدیوی تحصیل در خارج از کشور
فایل صوتی

فواید ادامه تحصیل در کشورهای خارجی

1. ورود بدون کنکور به دانشگاه

در حال حاضر در ایران یکی از موانع تحصیل در رشته و دانشگاه موردعلاقه دانشجویان سد بزرگی به نام کنکور است، اما نبود کنکور در بسیاری از کشورها این فرصت را برای جوانان فراهم می‌کند تا راحت‌تر در رشته موردعلاقه و دانشگاهی مناسب تحصیل نمایند. همین نبود کنکور اولین و شاید بهترین مزیت دانشگاه‌های خارج از کشور برای ایرانیان است.
بنابراین دانشجو با یک انتخاب آگاهانه می‌تواند در رشته موردعلاقه خود و در یکی از دانشگاه‌های خوب بین‌المللی تحصیل کند. برخورداری از این مدرک تحصیلی می‌تواند به او در ادامه راه زندگی کمک قابل‌توجهی کند.

2. آشنایی بیشتر با زبان دوم

در دنیای امروز تسلط به زبان‌های خارجی مخصوصاً زبان انگلیسی برای همه لازم است و تحصیل در کشوری خارجی این فرصت را در اختیار دانشجو قرار می‌دهد تا هرچه بیشتر به زبان آن کشور و زبان انگلیسی مسلط گردد. البته تسلط به زبان انگلیسی یا زبان‌های خارجی دیگر در دست آوردن فرصت‌های شغلی نیز بسیار مؤثر است که این تجربه کمک بسیار زیادی در به‌دست‌آوردن این تسلط خواهد کرد.

3. بالارفتن اعتمادبه‌نفس و شناخت بیشتر فرد از خودش

زندگی به‌صورت فردی و دانشجویی درعین‌حال که مشکلات خاص خود را دارد، به فرد کمک می‌کند که خود را بهتر بشناسد. این موضوع باعث می‌شود که وی اعتمادبه‌نفس بیشتری پیدا کند و خودش را بهتر بشناسد. چراکه در این سبک زندگی او مجبور است به‌تنهایی بر مشکلات غلبه کند و این به افراد کمک می‌کند تا درک بهتری از زندگی و مشکلات پیرامون آن پیدا کنند. در واقع می‌توان گفت که افراد با زندگی دانشجویی در مقابل مشکلات مقاوم‌تر می‌شوند.

4. آشنا شدن با فرهنگ‌های جدید

در طول تحصیل در خارج از کشور، دانشجویان این فرصت را پیدا می‌کنند که با فرهنگ و تمدن کشور مقصد آشنا شوند. ضمن اینکه به دلیل وجود دانشجویان خارجی از کشورهای دیگر، از ملل و فرهنگ‌های دیگر نیز شناخت مناسبی پیدا می‌کنند. آشنا شدن با فرهنگ‌های ملل دیگر در طول زمان تحصیل به فرد این کمک را می‌کند که نگاه خویش را در مورد مسائل مختلف زندگی وسعت ببخشد. گاهی اوقات، هم‌زمان با تحصیل در خارج از کشور دوستانی از دیگر ملل پیدا می‌کنید که می‌تواند در آینده فرصت‌های مختلف بسیاری را برای فرد فراهم کند.

5. داشتن فرصت‌های شغلی بیشتر

یکی از مزایای تحصیل در خارج از کشور، داشتن فرصت‌های کاری بیشتر چه در داخل کشور و چه در خارج از کشور است. با انتخاب صحیح رشته و دانشگاه در خارج از کشور، آشنایی با یک زبان دیگر و به‌دست‌آوردن تجربه‌ای بین‌المللی، همه‌وهمه به افراد تحصیل‌کرده در خارج از کشور این شانس را می‌دهد که موقعیت‌های بیشتری در کار و زندگی پیدا کنند.

این موضوع سبب می‌شود که فرد نه‌تنها در کشور خود موقعیت بهتری پیدا کند، بلکه فرصت کاری بین‌المللی را نیز برای خود فراهم می‌کند؛ بنابراین در جهان امروز که با بحران‌های مختلف اقتصادی و … روبرو هستیم، پیداکردن فرصت‌های شغلی بیشتر یکی از امتیازات ویژه تحصیل در خارج از کشور می‌باشد. تحصیل در یک دانشگاه خوب بین‌المللی، آشنایی با یک زبان دیگر و داشتن تجربه بین‌المللی، فرد را در مقایسه با دیگر افراد در زمینه‌های کاری در موقعیت بهتری قرار می‌دهد.

مشکلات تحصیل خارج از کشور

مشکلات تحصیل در خارج از کشور

1. احساس زندگی در غربت

به طور عمومی ایرانیان در مقایسه با مردم کشورهای دیگر خصوصاً کشورهای اروپایی و آمریکایی، افراد احساساتی‌تری هستند. ایرانی‌ها غالباً وابستگی خانوادگی بیشتری نسبت به هم دارند و اولین مسئله‌ای که برای هر دانشجوی ایرانی در خارج از کشور اتفاق می‌افتد، احساس زندگی در غربت است. البته میزان این احساس کاملاً بستگی به فرهنگ کشور مقصد، وجود بستگان یا دوستان در آن کشور، تعداد ایرانیان مقیم در آن کشور و بسیاری موارد دیگر است. اما به هر صورت، این حس در افراد بخصوص در ابتدای ورود به هر کشوری ایجاد می‌شود. دوری از خانواده، دوستان و آشنایان یکی از مواردی است که هر فرد باید پیش از مهاجرت به آن توجه کند و خود را برای آن آماده نماید.

2. هزینه‌های بالای زندگی و تحصیل خارج از کشور

به‌طورکلی، تحصیل در خارج از کشور با هزینه‌های قابل‌توجهی همراه است. البته هزینه تحصیل و زندگی در برخی کشورها کمتر است و افرادی که با دریافت بورس در خارج از کشور مشغول به تحصیل می‌شوند، هزینه‌های کمتری را متقبل می‌شوند؛ لذا، توجه به این موضوع برای اینکه دانشجو در ادامه راه دچار مشکل نشود بسیار مهم است. درهرصورت در مقایسه با کشور خودمان، هزینه تحصیل و زندگی در خارج از کشور، به‌صورت قابل‌توجهی بیشتر است. بخصوص که مسائل اقتصادی و نوسانات قیمت ارز در چند سال اخیر، بیش‌ازپیش در هزینه‌های زندگی و تحصیل در خارج از کشور تأثیرگذار بوده است.

تحصیل رایگان ( دریافت بورسیه ) در دانشگاه‌های خارج از کشور

تحصیل رایگان در خارج و استفاده از بورسیه تحصیلی از آرزوهای بعضی از دانشجویان است. درحالی‌که امروزه هزینه‌های دانشگاه‌ها در بسیاری از نقاط جهان در حال افزایش است، برخی از دانشجویان متقاضی تحصیل در خارج از کشور فکر می‌کنند که گرفتن مدرک تحصیلی و تحصیل در کشورهای پیشرفته برای آن‌ها غیرممکن است چراکه نیاز به بودجه‌های بسیار بالا و امکانات زیاد دارد که اغلب دانشجویان متقاضی فاقد این امکانات می‌باشند؛ اما باید گفت، لزوماً تحصیل در خارج از کشور مستلزم داشتن قدرت مالی بالا نیست.

امروزه کشورهای زیادی در جهان هستند که دانشجویان قادر هستند تحصیلات خود را به‌صورت رایگان در آن کشورها پیش ببرند یا حداقل با پرداخت مقادیر بسیار پایین نیز موفق به ادامهٔ تحصیل در این کشورها شوند. برای داشتن این نوع امکانات شما فقط کافی است بتوانید با روش‌های مناسب و از منابع مناسب به دنبال دانشگاه موردنظر خود بگردید. همچنین در بسیاری از کشورها، دانشجویان بین‌المللی می‌توانند در حین تحصیل کار کنند که بخشی از هزینه‌های آنان را پوشش می‌دهد.

ما نیز در رایا بین‌الملل تلاش خود را انجام می‌دهیم تا به شما در این زمینه کمک کنیم.

حالا با دانستن مزایا و مشکلات تحصیل در خارج از کشور شاید تصمیم شما ادامه تحصیل در یک کشور خارجی باشد اگر چنین تصمیمی داشته باشید حتماً این سؤال برای شما به وجود خواهد آمد که برای ادامه تحصیل در خارج از کشور چه‌کارهایی را باید انجام دهید و نیاز به چه مدارک و شرایطی دارید. برای اینکه پاسخ این سؤال را دریافت کنید ادامه مقاله را مطالعه کنید.

شرایط عمومی ادامه تحصیل در کشورهای خارجی

برای تحصیل در خارج از کشور اتمام تحصیل در دوره قبل و داشتن معدل حداقل بالای 14(در برخی موارد با معدل‌های پایین هم ممکن است) و همچنین آشنایی با زبان کشور مقصد از مهم‌ترین شروط این کار است. باتوجه‌به این‌که می‌خواهید کدام دوره از تحصیلات را بگذرانید نمره زبان متفاوت است. داشتن توانایی مالی جهت ترجمه و بررسی مدارک، تهیه ویزای کشور مقصد، آمادگی برای گرفتن خوابگاه و مخارج زندگی در دوران تحصیل نیز از این شرایط محسوب می‌شود. داشتن انگیزه نامه و توصیه‌نامه برای تحصیل در خارج از کشور نیز شانس متقاضی را برای پذیرش بالا می‌برد. نوشتن انگیزه نامه با رعایت کردن چند نکته می‌تواند در پذیرش تحصیلی متقاضی اثرگذار باشد. علاوه بر بحث پذیرش، اجازه کار دانشجویی و اجازه همراه و اقامت بعد از تحصیل از نکات مهمی هستند که از مدرسه تا دانشگاه و از کشوری به کشور دیگر، متفاوت هستند و دانشجو باتوجه‌به هدفی که برای خود تعیین کرده است باید برای ادامه تحصیل خود این موضوعات را در نظر بگیرد.

تحصیل خارج از کشور

مدارک موردنیاز برای دریافت ویزای تحصیلی

برای ادامه تحصیل در خارج از کشور معمولاً دفتر پذیرش دانشکده‌ای که درخواست دادید از شما می‌خواهد تا درخواست خود را تکمیل کنید و اسنادی مانند نسخه‌ها و نمرات آزمون را ارسال کنید. حالا باید مطمئن شوید که مدارک شما برای ادامه تحصیل در خارج از کشور کامل است.

گذرنامه

شما باید هر چه سریع‌تر برای گذرنامه خود درخواست کنید، زیرا ممکن است چندهفته‌ای طول بکشد تا اصل گذرنامه به دست شما برسد.

ویزای دانشجویی

ویزای کشورهای مختلف برنامه‌های متفاوتی دارند، شما که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارید، لازم است یکی از انواع ویزا را دریافت کنید. آماده باشید تا حداقل دو ماه قبل از شروع تحصیل، درخواست ویزا کنید و بتوانید مدارکی برای اثبات پشتیبانی مالی، گذرنامه و پذیرش داشته باشید.

واکسیناسیون

حتماً واکسیناسیون کشور موردنظر خود را بررسی کنید. برخی از کشورها، به‌ویژه کشورهایی در آفریقا و آسیا، دانشجویان را ملزم به داشتن گواهی بین‌المللی واکسیناسیون قبل از عزیمت به تحصیل در خارج از کشور می‌کنند. حتی اگر در کشوری که به این امر احتیاج ندارد تحصیل می‌کنید، ممکن است در صورت تصمیم به سفر در طول تحصیل، مفید باشد. برخی دانشکده‌ها ممکن است نیاز به واکسیناسیون خاصی نیز داشته باشند، بنابراین حتماً خود نیز بررسی کنید و مدارک موردنیاز جهت اثبات این‌که واکسن‌های موردنیاز را دریافت کرده‌اید ارائه دهید.

نامه پزشکی

برخی از کشورها به شما اجازه نمی‌دهند که با همراه داشتن برخی داروها وارد شوید. اطمینان حاصل کنید که نامه‌ای را از پزشک خود در مورد داروهای مورد مصرف خود دریافت می‌کنید و قوانین موجود در کشور موردنظر خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که با خیال راحت داروهای خود را با خود به خارج از کشور آورده‌اید.

محبوب ترین مقاصد تحصیلی جهان در سال 2021

10 کشور برتر از نگاه educations.com برای ادامه تحصیل در سال 2021

در این رتبه بنده تحصیل در کانادا رتبه نخست را به خود اختصاص داده است.

شما هم به این مطلب امتیاز دهید
[جمع: 4 میانگین: 5]

دیدگاه ( ۴ )

 • ناصر

  سلام
  من برای فرزندم میخواهم اقدام کنم که برای تحصیل در دبیرستان به کشور دیگری برود و تحصیل را ادامه بدهد
  از این راه امکان دارد که من و همسرم هم بتوانیم همراهش برویم؟

 • مدیر مدیر

  با سلام
  امکان همراهی والدین در برخی کشورها با ویزای ویزیتور (توریستی) تحت عنوان کاستودین (سرپرست) وجود دارد. ولی این به معنای قطعی بودن ویزای همراه نیست. در مواردی ویزا برای دانش آموز صادر ولی برای والدین صادر نمی گردد. لذا می بایست گزینه های آلترنانیو را در برنامه ریزی در نظر گرفت.

 • مریم

  من میخوام وقتی درسم را در دبیرستان تمام کردم به یک کشور خارجی مهاجرت کنم و در آنجا ادامه تحصیل بدم حداقل بودجه من چقدر باید باشه؟

 • محمد محمدی

  سلام به شماره تماس درج شده پایین وبسایت تماس گرفته جهت مشاوره تحصیل در کانادا

پاسخ به دیدگاه

19 + پانزده =