تحصیل در بلژیک

تحصیل در خارج از کشور |برای تصمیم گیری ادامه تحصیل در بلژیک قطعا نیاز دارید تا با جوانب مختلف این موضوع آشنا شوید. در مطلب پیش رو سعی کردیم شما را با کشور بلژیک ، زندگی در این کشور و مسائلی که ممکن است در این کشور با آن مواجه شوید را شرح دهیم.

آشنایی با بلژیک برای تحصیل

پیش از بررسی ابعاد تحصیل در بلژیک، می خواهیم به مرور اطلاعات عمومی در مورد این کشور بپردازیم. بلژیک (بطور رسمی پادشاهی بلژیک) کشوری در اروپای غربی است. از شمال با هلند هم مرز است . آلمان در شرق ، لوکزامبورگ در جنوب شرقی ، فرانسه در جنوب غربی و دریای شمال در مرز شمال غربی. این کشور مساحت 30،689 کیلومتر مربع (11 هزار و 849 مایل مربع) دارد. جمعیت آن بیش از 11.5 میلیون نفر است.  این جمعیت بلژیک را به عنوان بیست و دومین کشور پرجمعیت جهان تبدیل میکند. ششمین کشور پرجمعیت ترین اروپا با تراکم 376 در هر مربع است. پایتخت و بزرگترین شهر بروکسل است. شهرهای بزرگ دیگر آن آنتورپ ، گنت ، شارلرو و لیژ هستند.

 بلژیک یک کشور مستقل و یک سلطنت مشروطه فدرال با یک سیستم پارلمانی است. ساختار حکومتی آن پیچیده است و در هر دو زمینه منطقه‌ای و زبانی فرم یافته است. این کشور به سه منطقه کاملاً خودمختار تقسیم شده است. منطقه فلمن در شمال ، والونیا در جنوب و منطقه بروکسل-پایتخت. بروکسل پر جمعیت ترین منطقه و همچنین ثروتمندترین از نظر تولید ناخالص داخلی سرانه است.

بلژیک دارای دو گروه اصلی بر اساس زبان شناسی است: جامعه Flemish هلندی زبان ، که حدود 60 درصد از جمعیت را تشکیل می دهد و جامعه فرانسوی زبان ، که حدود 40 درصد از کل بلژیکی ها را تشکیل می دهد. یک اجتماع کوچک آلمانی زبان که تقریباً یک درصد است ، در بخش های شرقی وجود دارد. منطقه بروکسل-پایتخت رسماً دو زبانه است (فرانسوی و هلندی) ، گرچه فرانسوی زبان غالب است. 

کشوری در قلب اروپا

برای اینکه بخواهید تحصیل خود را در بلژیک ادامه دهید شاید دوست داشته باشید با این کشور بیشتر آشنا شوید. بلژیک یکی از شش کشور موسس اتحادیه اروپا است.  بروکسل میزبان کرسی های رسمی کمیسیون اروپا ، شورای اتحادیه اروپا و شورای اروپا و همچنین یکی از دو کرسی پارلمان اروپا است. (دیگری استراسبورگ). بلژیک همچنین یکی از بنیانگذاران منطقه یورو ، ناتو ، OECD و WTO و بخشی از اتحادیه سه جانبه بنلوکس و منطقه شنگن است. بروکسل میزبان بسیاری از کرسی های رسمی اتحادیه اروپا می باشد. همچنین دفتر مرکزی بسیاری از سازمان های مهم بین المللی مانند ناتو است. 

بلژیک یک کشور توسعه یافته و دارای اقتصاد پیشرفته با درآمد سرانه بالا است. این کشور دارای استانداردهای بسیار بالای کیفیت زندگی ، مراقبت های بهداشتی ، آموزش و پرورش است. در فهرست توسعه انسانی به عنوان “بسیار بالا” طبقه بندی می شود. این کشور همچنین به عنوان یکی از امن ترین یا آرام ترین کشورها در جهان شناخته میشود.

اقتصاد بلژیک

یکی از مسائل مهم که برای انتخاب مقصد تحصیلی بسیار مهم است اقتصاد آن کشور است. برای تحصیل در بلژیک نیز شما قطعا نیاز دارید با اقتصاد این کشور آشنا شوید.اقتصاد کاملاً جهانی شده بلژیک و زیرساختهای حمل و نقل آن با بقیه اروپا یکپارچه شده است. موقعیت آن در قلب یک منطقه کاملاً صنعتی باعث شده تا این کشور به پانزدهمین کشور بزرگ تجارت در سال 2007 تبدیل شود. اقتصاد با نیروی کار بسیار مولد ، GNP بالا و صادرات بالای سرانه مشخص می شود.  واردات اصلی بلژیک مواد اولیه ، ماشین آلات و تجهیزات است. همچنین واردات مواد شیمیایی ، الماس خام ، دارو ، مواد غذایی ، تجهیزات حمل و نقل و فرآورده های نفتی است. اگرچه بلژیک یک کشور خدمات محور می باشد، دارای صادرات محصول هم است. صادرات اصلی آن ماشین آلات و تجهیزات ، مواد شیمیایی ، الماس کارشده، محصولات فلزی و مواد غذایی است. 

بلژیک دارای سه زبان رسمی است: هلندی ، فرانسوی و آلمانی. تخمین زده می شود که 60٪ از جمعیت بلژیک زبان مادری هلندی هستند. 40٪ از مردم بومی زبان فرانسه صحبت می کنند.

راهنمای ادامه تحصیل در بلژیک

برای اینکه پاسخ سوالات خود را برای ادامه تحصیل در بلژیک راحت تر پیدا کنید ، مطالب مرتبط با بلژیک و تحصیل در بلژیک را به صورت دسته بندی شده برای شما آماده کرده ایم تا برای هریک از سوالات خود به صفحه آن مراجعه کنید.

ادامه تحصیل در بلژیک

تحصیل در قلب اروپا به زبان انگلیسی و فرانسوی، جامعه باز چند فرهنگی، تنوع رشته ها در مقاطع تحصیلات تکمیلی، کیفیت بالای آموزش و تحصیل در بلژیک از مهمترین عوامل جذب دانشجویان بین المللی است.

تحصیل در بلژیک

بلژیک به عنوان بخشی از این منطقه یورو ، بلژیک متعهد است تضمین آموزش عالی با کیفیت بالا ، ارتقاء سیستم انتقال دانشجویان در عرصه بین المللی و همچنین گسترش دسترسی به تحصیلات تکمیلی.

تحصیل در مقطع دکتری

مراکز تحقیقاتی ، آزمایشگاه ها و دانشگاه های بلژیک از یک چارچوب علمی و زیربنایی با کیفیت بالا برخوردار هستند. این مزایا سهم اصلی و فعال در ایجاد و تقویت مشارکتهای بین المللی دارد.

شهریه در بلژیک

بودجه آموزش عالی در بلژیک توسط فدراسیون والونیا-بروکسل تأمین می شود. دانشجویان بلژیک یا اتباع یک کشور عضو اتحادیه اروپا عموماً حداکثر سالانه 835 یورو را پرداخت می کنند که “مینروال” نامیده می شود.

زندگی دانشجویی در بلژیک

در بلژیک واحد پولی یورو (€) است.علاوه بر شهریه ، بودجه شما عمدتا به نوع محل اقامت انتخاب شده و سبک زندگی شما بستگی دارد.

ویزای بلژیک

شما باید برای اقامت معمول خود از مقامات دیپلماتیک یا کنسولی بلژیک درخواست اجازه اقامت کنید. در صورت اعطای مجوز اقامت ، فرم ویزای D گرفته می شود.