تحصیل در کانادا | مهاجرت تحصیلی به کانادا

چرا تحصیل در کانادا را انتخاب کنیم؟

کانادا یکی از پیشرفته‌ترین کشور‌های جهان به شمار می‌رود که در حال حاضر به یکی از محبوب‌ترین مقاصد برای مهاجرت و تحصیل تبدیل شده است. دلایل زیادی موجب محبوبیت تحصیل در کانادا شده و کانادا را به عنوان یکی از کشور‌های مهم برای ادامه تحصیل مطرح کرده است. از میان این ویژگی‌ها می‌توان به جامعه چندفرهنگی کانادا، کیفیت بالای آموزشی در کانادا و شهریه‌های ارزانتر نسبت به سایر کشور‌های انگلیسی زبان اشاره کرد.
کانادا دومین کشور بزرگ دنیا محسوب می‌شود که به دلیل بالا بودن استاندارد زندگی شهروندانش مورد توجه بسیاری از افرادی که قصد دارند برای تحصیل، کار یا زندگی مهاجرت کنند قرار گرفته است. اقتصاد رو به رشد کشور کانادا، شرایط فرهنگی مناسب، مهاجرپذیری و وجود دانشگاه‌های معتبر در کانادا از جمله عواملی هستند که می‌توانند برای تمام افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی و اخذ ویزای تحصیلی کشور‌های پیشرفته را دارند، تحصیل در کانادا جذاب‌تر کرده است. به همین دلیل ما در شرکت رایابین الملل قصد داریم که به بررسی برخی نکات مهم درباره شرایط مهاجرت تحصیلی به کانادا، دریافت ویزای تحصیلی، شرایط تحصیل در کانادا، هزینه‌های زندگی دراین کشور، کار در زمان دانشجویی و بعد از دانشجویی و دیگر نکات مهم در مورد زندگی در کانادا بپردازیم.
بنابراین اگر شما نیز علاقمندید که برای تحصیل در کانادا اقدام کنید و با شرایط پذیرش تحصیلی در دانشگاه‌های کانادا و استادی پرمیت بیشتر آشنا شوید به شما پیشنهاد می‌کنیم که با ما تا انتهای مطلب همراه باشید.

فهرست مطالب:

آشنایی با کانادا
آب و هوای کانادا
ادیان مختلف در کانادا
ایرانیان ساکن کانادا
مزیت‌های تحصیل در کانادا
حداقل شرایط موردنیاز برای تحصیل در کانادا
چگونه برای مهاجرت تحصیلی به کانادا اقدام کنیم؟
مراحل اقدام برای مهاجرت تحصیلی به کانادا
بورسیه‌های تحصیلی در کانادا
هزینه‌های تقریبی سالانه شهریه تمام وقت در کانادا
هزینه‌های حمل و نقل
هزینه‌های مواد غذایی
هزینه‌های عمومی زندگی در کانادا
کار در کانادا
کار همزمان با تحصیل در کانادا
کار بعنوان کار‌آموز
اقامت دائم در کانادا پس از تحصیل در کانادا

نقشه کانادا

آشنایی با کانادا

کانادا در شمال قاره آمریکا قرار دارد و از نظر مساحت دومین کشور بزرگ دنیا به حساب می‌آید اما حدود ۳۸ میلیون نفر جمعیت دارد. کانادا ۱۳ ایالت دارد و به دلیل استاندارد‌های بالای زندگی در این کشور از مقاصد مهم تحصیل در خارج از کشور و مهاجرت به شمار می‌رود.

آب و هوای کانادا

دانشجویانی که هرگز در کانادا نبوده اند، اغلب این کشور را به سرزمین برف و هاکی روی یخ می‌شناسند. اما آن چیزی که آن‌ها هنگام ورود به کانادا تجربه می‌کنند کاملاً متفاوت است. خرس‌های قطبی و هوای خیلی سرد در مناطق شمالی کانادا یافت می‌شوند و فصول زیبایی به جز زمستان هم در کانادا وجود دارد.
کانادا به دلیل نزدیکی به قطب شمال یک کشور سردسیری به شمار می‌رود اما به همین دلیل بشتر جمعیت این کشور در قسمت‌های جنوبی این کشور ساکن هستند.
هاکی روی یخ بازی ملی کانادایی‌ها است اما هزاران ورزش و فعالیت دیگر نیز وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها لذت ببرید. از سواحل آفتابی و دریاچه‌های بیشمار تا اقیانوس‌ها و شهر‌های شلوغ و مدرن همگی از ویژگی‌های بارز کانادا است.

ادیان مختلف در کانادا

در قانون کانادا هیچ یک از ادیان بعنوان دین رسمی این کشور معرفی نشده است، اما بیشتر جمعیت کانادا را مسیحی کاتولیک تشکیل می‌دهند و به دلیل مهاجرپذیر بودن کانادا افراد زیادی با ادیان مختلف در آن ساکن هستند.
البته جمعیتی حدود ۱ میلیون نفر مسلمان نیز در این کشور زندگی می‌کنند.

ایرانیان ساکن در کانادا

مطابق آمار موجود، ایران رتبه چهارم مهاجرت به کانادا را در اختیار دارد و حدود ۳۰۰ هزار ایرانی در کانادا زندگی می‌کنند که این جمعیت در سال‌های اخیر به شدت افزایش یافته است و مهاجرت تحصیلی به کانادا در بین دانشجویان ایرانی طرفداران زیادی پیدا کرده است.

تحصیل در کانادا

17 مزیت از مزایای تحصیل در کانادا

مزیت های بسیار زیادی را می توان برای تحصیل در کانادا برشمرد که اشاره به همه این موارد مقاله ما را بسیار طولانی خواهد کرد اما از مزیت های اصلی آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1_ شهریه پایین برای تحصیل در دانشگاه های کانادا

نسبت شهریه دریافتی در دانشگاههای کانادا در مقایسه با سایر کشورهای انگلیسی زبان (امریکا انگلستان استرالیا و نیوزیلند) بسیار پایین تر است. برای مهاجرت تحصیلی چندین کشور در مقابل پای ما ایرانی‌ها وجود دارند که دانشگاه‌های‌شان مدارک معتبری به دانشجویان می‌دهند. از جمله این کشورها، انگلیس، استرالیا، نیوزیلند و آمریکا هستند. جالب است بدانید که تحصیل در دانشگاه‌های کانادا برای شما نه‌تنها از این چند کشور، که از تمامی کشورهای انگلیسی‌زبان کم‌هزینه‌تر است. شهریه دانشگاه‌های کانادا با توجه به دانشگاه و مقطع تحصیلی و رشته مورد نظر، از 9 تا 50 هزار دلار تعیین شده.

2_ دریافت ویزای تحصیلی غیر حضوری

امکان درخواست ویزای تحصیلی از سفارت کانادا به صورت غیر حضوری نیز وجود دارد. خیلی از کشورهای برتر جهان به این راحتی به افراد علاقه‌مند به مهاجرت، ویزا نمی‌دهند. حتی بعضی از آنها تنها در صورتی با ویزای شما موافقت می‌کنند که به خود کشور سفر کرده و به شکل حضوری مصاحبه کنید.

اما خب قوانین کانادا این شرایط را برای علاقه‌مندان به مهاجرت تحصیلی و غیر تحصیلی فراهم کرده که بتوانند از طریق سفارت کانادا در کشور خودشان و به شکل غیر حضوری، برای دریافت ویزا جهت تحصیل در کانادا اقدام کنند.

3_ هزینه‌های زندگی پایین در کانادا

طبق رده‌بندی اعلام شده در وب سایت bestcities، شهر تورنتو در کانادا در رده‌بندی بهترین شهرهای جهان در رتبه سیزدهم قرار دارد. جالب است که نیمی از جمعیت این شهر در داخل کشور متولد نشده‌اند! علاوه بر تورنتو، شهر مونترآل این کشور هم در رده‌بندی بهترین شهرهای دانشجویی جهان که توسط وب سایت hotcoursesabroad منتشر شده، در رتبه ششم ایستاده است.

اما دلیل این انتخاب‌ها چیست؟ یکی از مهم‌ترین دلایل این است که زندگی در کشور کانادا و مخصوصا در شهرهای دانشجویی این کشور مثل مونترآل، تورنتو و ونکوور، هزینه‌های پایینی نسبت به دیگر شهرهای جهان دارد. این یعنی هزینه‌هایی مثل اجاره منزل، هزینه خورد و خوراک و هزینه‌های حمل و نقل در این شهرها پایین بوده و حتی دانشجویان نیز می‌توانند با درآمد کم‌شان در این شهرها زندگی نسبتا خوبی داشته باشند. که برای اطلاع از هزینه های زندگی در کانادا نیز می توانید به انتهای همین مقاله مراجعه کنید.

4_ امکان کار حین تحصیل در کانادا

امکان کار برای دانشجویان در هنگام تحصیل هفته ای 20 ساعت و تمام وقت در زمانهای تعطیلی دانشگاه وجود دارد. بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکایی به دانشجویان اجازه نمی‌دهند در حین تحصیل کار کنند و در صورت تخلف حتی تا اخراج دانشجو هم پافشاری می‌کنند. اما خب در کانادا، شما می‌توانید حین تحصیل به طور هفتگی 20 ساعت سر کار بروید.

علاوه بر این، کار در زمان تعطیلی دانشگاه‌های کانادا برای دانشجویان هیچ ممنوعیتی نداشته و آنها می‌توانند در این زمان به‌طور تمام‌وقت جایی مشغول به کار شوند. به این ترتیب می‌توانند علاوه بر درس خواندن، هزینه‌های زندگی در این کشور را هم فراهم کنند.

مزایای مهاجرت تحصیلی به کانادا

5_ امکان کار بعد از اتمام تحصیل در کانادا

امکان اقدام برای ویزای کار بعد تحصیل و غالبا 3 ساله برای دوره های تحصیلی دوساله و بیشتر در مراکز تحصیلی مجاز وجود دارد. واقعا دولت کانادا همه‌جوره هوای دانشجویان این کشور را دارد. در یکی از طرح‌های دولت، دانشجویانی که توانسته‌اند از دانشگاه‌های کانادا مدرک فارغ‌التحصیلی‌شان را بگیرند، می‌توانند به‌راحتی برای دریافت ویزای کاری اقدام کرده و پس از آن هم به کمک مدرک تحصیلی‌شان، در این کشور مشغول به کار شوند.

عملا می‌توانیم بگوییم مهاجرت تحصیلی به کانادا یکی از آسان‌ترین مسیرها برای دریافت ویزای این کشور و حتی در ادامه اقامت دائم کاناداست. چراکه طبق آمار تا الان حدود 90 درصد دانشجویان و فارغ‌التحصیلان متقاضی اقامت در این کشور، در دریافت اقامت موفق بوده‌اند.

6_ دریافت ویزای برای پدر و مادر یا همسر و فرزندان

یکی از مهم‌ترین مزایای مهاجرت تحصیلی به کانادا و تحصیل در این دانشگاه‌ها این است که افراد پذیرفته‌شده، می‌توانند حتی قبل از اینکه وارد کانادا شوند، برای همسر و فرزندان خودشان ویزا بگیرند.

امکان دریافت ویزای کار همراه برای همسر دانشجویان متاهل وجود دارد و همسر فرد دانشجو اجازه دارد در یک شغل به شکل تمام‌وقت فعالیت کند.

امکان تحصیل فرزندان دانشجویان در بهترین مدرسه‌های دولتی کانادا نیز وجود دارد. جالب اینجاست که تحصیل در اغلب مدارس این کشور هم کاملا رایگان است.

7_ امکان دریافت ویزای موقت والدین دانشجو

یکی دیگر از مزایای مهاجرت تحصیلی به کانادا این است که اگر دانشجو سنی کم‌تر از 18 و در بعضی ایالت‌ها کم‌تر از 19 سال داشته باشد، می‌تواند برای والدین خودش هم به عنوان همراه، ویزای موقت دریافت کند. به این ترتیب پدر و مادر یا یکی از اقوام دانشجو می‌تواند به عنوان همراه او تا پایان دوره تدریسش در این کشور زندگی کنند. برای دریافت این ویزا، حتما باید نامه پذیرش از یک دانشگاه کانادا را داشته باشید.

8_ تحصیل به زبان انگلیسی یا فرانسوی در کانادا

در خیلی از کشورهای اروپایی اگر متقاضی مهاجرت تحصیلی باشید، باید برای درس خواندن زبان همان کشور را یاد بگیرید. اما اگر از متقاضیان مهاجرت تحصیلی به کانادا هستید، باید این خبر خوش را به شما بدهم که می‌توانید با تسلط به زبان انگلیسی یا زبان فرانسه به راحتی در این کشور تحصیل کنید. چراکه این دو زبان در کانادا بسیار رایج هستند.

البته نکته مهم‌تر این است که حتی بعضی از دانشگاه‌ها برای پذیرش دانشجو پیش‌شرطی مثل نمره بالای زبان انگلیسی را هم نداشته و می‌توانید بدون آن به این کشور سفر تحصیلی کنید.

مهاجرت تحصیلی به کانادا

9_ حضور گسترده ایرانیان در کانادا

اگر به صفحه ویکی پدیا ایرانیان کانادا مراجعه کنید، احتمالا شگفت‌زده می‌شوید. چرا که مشاهده می‌کنید ایرانیان در این کشور حضور بسیار گسترده‌ای دارند! صرفا آمار سال 2016 نشان می‌دهد که نزدیک به 210 هزار نفر ایرانی در کانادا زندگی می‌کرده‌اند. جالب اینجاست که روند مهاجرت ایرانی‌ها به این کشور از همان سال رو به رشد بوده.

علاوه بر این، افراد فعال و نخبه ایرانی در صنعت، ورزش، تلویزیون، کسب و کار، مد و زیبایی، هنر و… حضور فعالی دارند. همین موضوعات باعث شده مهاجرت تحصیلی به کانادا در کشور ایران محبوبیت بسیار زیادی داشته باشد.

10_امنیت اجتماعی، سیاسی و اقتصادی بالا و تنوع فرهنگی

خب اگر بخواهیم کمی واقع‌بین باشیم، خودمان بهتر می‌دانیم که متاسفانه کشور ما به جز در حوزه نظامی، در دیگر حوزه‌ها مثل اقتصاد، اجتماع و… امنیت پایینی دارد. دقیقا همین موضوع است که باعث شده اینقدر نرخ فرار مغزها و مهاجرت از ایران بالا باشد. اما در مقابل، کشور کانادا یکی از امن‌ترین کشورهای جهان در حوزه‌های گفته شده است. کانادا کشوری با تنوع فرهنگی بسیار بالا است و دانشجوپذیر بودن کانادا و احترام به تنوع فرهنگی در این کشور از نقاط مثبت این کشور است.

11_نظام آموزشی قدرتمند

کانادا در رتبه‌بندی نظام‌های آموزشی که در چند سال اخیر انجام شده، همیشه بین برترین‌ها بوده. حتی این کشور در رتبه‌بندی نظام‌های آموزشی برتر در جهان در 30 ماهه اول سال 2021 توانسته بعد از آلمان، کره جنوبی و ژاپن، رتبه ششم را به دست بیاورد. بنابراین مهاجرت تحصیلی به کانادا یکی از هوشمندانه‌ترین تصمیم‌های یک دانشجو به نظر می‌آید.

12_ نگاه مثبت دولت به دانشجویان

دولت کانادا یکی از دولت‌های سخاوتمند در قبال دانشجویان است. سیستم اداری این کشور بودجه‌های سنگینی را برای سیستم آموزش و پرورش تعیین کرده که خب بخش اعظمی از آن در اختیار دانشجویان خارجی قرار گرفته. علاوه بر این، مشکلات اداری برای دریافت ویزای دانشجویان در این کشور به شدت کاهش پیدا کرده و باعث می‌شود آنها نسبت به دیگر کشورها برای گرفتن ویزا و اقامت، دردسر کم‌تری را تحمل کنند.

13_وجود شرایط دریافت بورسیه تحصیلی

کانادا هم یکی از کشورهایی است که برای جذب دانش‌آموزان و دانشجویان نخبه و برتر دیگر کشورها، به آنها بورسیه تحصیلی رایگان می‌دهد. این یعنی اگر نمرات و سابقه علمی و دانشجویی خوبی داشته باشید، می‌توانید به دریافت بورسیه تحصیلی کانادا این کشور امیدوار باشید! این بورسیه مخصوصا برای دانشجویان مقاطع فوق لیسانس و دکتری در دسترس است. بورسیه تحصیلی کانادا از مزایای مهم این کشور به شمار می رود و وجود بورسیه های دولتی و دانشگاهی در مقاطع فوق لیسانس و دکتری از علت های استقبال متقضایان مهاجرت تحصیلی به کشور کانادا است.

14_نرخ تبادل بالای دانشجویان در کانادا

بالا بودن نرخ تبادل دانشجو بین موسسات اموزشی کانادایی و امریکایی از دیگر مزیت های تحصیل در کانادا به شمار می رود.

15_احتمال موفقیت بالا برای مهاجرت تحصیلی به کانادا

بالغ بر 90 درصد کسانی که از مسیر تحصیلی به کانادا ورود پیدا کرده اند و قصد مهاجرت دائم به این کشور را داشته اند به این هدف خود دست پیدا کرده اند.

16_کیفیت خوب آموزش در کانادا

سیستم آموزشی کانادا دقیق و حتی دانشگاه‌های با رنک ضعیف‌تر هم برنامه ریزی بسیار قوی آموزشی برای دانشجویان دارند.

17_امکان تغییر رشته هنگام تحصیل در کانادا

امکان تغییر دانشگاه و رشته پس از اخذ ویزای کانادا برای دانشجویان وجود دارد که یکی از مزیت های مهم تحصیل در کانادا محسوب می شود.

تا اینجا با مزایای مهاجرت تحصیلی به کانادا و همینطور مزایای سیستم آموزشی کانادا آشنا شدید. اجازه بدهید در ادامه به سراغ بررسی شرایط مورد نیاز برای تحصیل در کانادا بپردازیم.

ویدیوی راهنمای تحصیل در کانادا – مقطع کارشناسی ارشد

حداقل شرایط مورد نیاز برای تحصیل در کانادا

تحصیلات دانشگاهی در کشور کانادا را می‌توان به تحصیل در کالج، دانشگاه و مؤسسات فنی تقسیم‌بندی کرد. یکی دیگر از عواملی که باعث شده هر ساله تعداد زیادی دانشجو از کشورهای مختلف برای تحصیل در دانشگاه‌های این کشور اقدام کنند، سهولت روند پذیرش تحصیلی در کانادا نسبت به کشورهای دیگر است. شرایط تحصیل در دانشگاه‌های کشور کانادا شامل موارد زیر می‌شود. اما برای پذیرش در هریک از این کالج ها، دانشگاهها یا موسسات باید حداقل شرایط زیر را دارا بود

1- حداقل شهریه یک سال تحصیلی را داشته باشید

شاید شما قصد این را داشته باشید که به صورت بورسیه تحصیل خود را در کانادا ادامه دهید، اما لازم است شما حداقل به اندازه شهریه یکسال تحصیلی نقدینگی داشته باشید تا در صورت بروز اتفاقی پیش بینی نشده نگرانی مالی در کشور خارجی نداشته باشید. همانطور که گفته شد این حداقل است و گاها آفیسرها به پرونده های با شرایط مالی مناسبتر، شانس بالاتری ممکن است بدهند.

مزایای تحصیل در کانادا

۲- نشان دادن تمکن مالی هزینه زندگی یک سال به سفارت

افرادی که علاقمند به تحصیل در دانشگاه‌ها یا مدارس کشور کانادا هستند، باید مدارکی را به دولت کانادا ارائه دهند که نشان‌دهنده تمکن مالی آن‌ها برای پرداخت هزینه‌های زندگی در کانادا باشد. حداقل مبلغ مورد نیاز برای اثبات تمکن مالی بستگی به تعداد افراد همراهتان دارد و بدون در نظر گرفتن شهریه دانشگاه است. در واقع شما باید یک نامه درباره موجودی حسابتان از یک بانک معتبر تهیه کنید. در این نامه مانده حساب، میزان گردش مالی و برخی جزئیات دیگر مانند تاریخ افتتاح حساب نوشته شده است. به جز ارائه نامه تمکن مالی از بانک شما می‌توانید از مدارکی مانند سند املاک و مستغلات، اوراق بهادار، حساب بانکی در کشور کانادا و… برای اثبات توانایی مالی خود برای پرداخت هزینه‌های دانشگاه و هزینه‌های زندگی در این کشور استفاده کنید.

۳- نمره زبان مورد نظر دانشگاه را بگیرید

شاید یکی از دشوارترین مراحل برای بسیاری از افراد علاقمند به تحصیل در کانادا، دریافت مدرک زبان باشد. بسیاری از دانشگاه‌های معتبر کشور کانادا داشتن مدرک زبان را یکی از مهم‌ترین شرایط برای پذیرش دانشجوی بین‌المللی در نظر می‌گیرند. با این حال بهتر است بدانید که این امکان برای شما وجود دارد که قبل از تحصیل در دانشگاه مورد نظرتان، چند ترم آموزش زبان انگلیسی بگذرانید. البته با توجه هزینه‌ای که باید برای گذراندن این دوره بپردازید؛ ما به شما توصیه می‌کنیم که حتماً قبل از انجام کارهای لازم برای مهاجرت تحصیلی به فکر دریافت مدرک زبانتان در ایران باشید. حداقل نمره آیلتس برای رشته‌ها و دانشگاه‌های مختلف می‌تواند بسیار متفاوت باشد؛ اما اگر قصد تحصیل در مقطع کارشناسی را دارید باید بتوانید حداقل نمره شش را در آزمون آیلتس کسب کنید. برای تحصیل در مقطع دکترا نیز گاهی به نمره هفت در آزمون آیلتس احتیاج خواهید داشت. نمره 6/5 معمولا در اغلب دانشگاهها برای دوره های لیسانس، ارشد و دکترا ذکر شده است.

۴- معدل حداقل 14 برای تحصیل در کانادا

معدل شما می بایست حداقل 14 باشد ولی برخی دانشگاهها و کالج ها ممکن است با معدل پایین تر نیز پذیرش کنند. قبل از سفر به کانادا، نحوه ارزیابی اعتبار و مدارک تحصیلی خود را بدانید. بطور معمول هنگامی که برای اخذ پذیرش در دانشگاهها و کالج های کانادا اقدام می نمایید مدرک قبلی شما براساس اطلاعات و پارامترهای هر دانشگاه مورد ارزیابی قرار میگیرد. به ندرت پیش می آید که برخی از دانشگاهها درخواست ارزیابی مدارک توسط سازمانهای مستقل نمایند. از جمله یکی از این موسسات ارزیابی مدارک تحصیلی WES است.

 

5- از یکی از مراکز آموزشی معتبر پذیرش بگیرید

شما برای تحصیل در کانادا باید از یکی از دانشگاه‌ها یا مراکز علمی معتبر این کشور پذیرش بگیرید. ارسال نامه پذیرش به همراه سایر مدارکتان برای دولت کانادا الزامی است. اگر قصد تحصیل در کالج را دارید، صرفاً داشتن مدرک دیپلم کافی است البته شرط معدل برای رشته‌های مختلف می‌تواند بسیار متفاوت باشد. همچنین افرادی که می‌خواهد برای تحصیل در مقطع لیسانس اقدام کنند باید معدل دیپلم آن‌ها بالای چهارده باشد.

به خاطر داشته باشید که شرایط پذیرش دانشجو در رشته‌ها و دانشگاه‌های مختلف با یکدیگر متفاوت است به همین دلیل باید قبل از ارسال درخواست پذیرش به دانشگاه‌های کانادا، شرایط مربوط به رشته‌های مختلف را با دقت مطالعه کنید. افرادی نیز که قصد ادامه تحصیل در کانادا برای مقاطع بالاتر مانند فوق‌لیسانس را دارند؛ باید علاوه بر معدل مناسب در مقطع لیسانس، چند توصیه‌نامه از اساتید دوره کارشناسی خود دریافت کرده و آن‌ها را به همراه مدارکشان برای دانشگاه مورد نظر خود ارسال کنند.

 

نوشتن استادی پلن برای تحصیل در کانادا یکی از مراحل بسیار مهم است که در این ویدیو همکاران ما در رایابین الملل به شما راهنمایی (تحصیل در کانادا)  کرده اند تا یک استادی پلن مناسب بنویسید.

فایل صوتی استادی پلن تحصیل در کانادا

چگونه برای مهاجرت تحصیلی به کانادا اقدام کنیم؟

جالب است بدانید که کشور کانادا یکی از معتبرترین و پیشرفته‌ترین سیستم‌های آموزشی در جهان را دارد به طوری که اکثر فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های این کشور پس از اتمام تحصیلاتشان وارد بازار کار می‌شوند. از طرفی این امکان برای دانشجویان خارجی نیز وجود دارد که با دریافت پذیرش از دانشگاه‌های کانادا برای ادامه تحصیل وارد این کشور شوند؛ بنابراین اگر شما نیز علاقمند به تحصیل در کانادا هستید می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر از طریق رزرو وقت مشاوره با کارشناسان ما در ارتباط باشید. همچنین این مکان توسط شرکت رایا بین‌الملل برای شما عزیزان فراهم شده است که بتوانید به صورت آنلاین فرم ارزیابی تحصیلی خود را برای ما ارسال کنید تا کارشناسان باتجربه رایا بین‌الملل بتوانند به شما برای اخذ ویزای تحصیلی مشاوره‌های سودمندی را ارائه دهند.

مراحل اقدام برای مهاجرت تحصیلی به کانادا

  1. تصمیم بگیرید و شرایط را بررسی نمایید
  2. انتخاب شما بسیار تعیین کننده است. درست انتخاب کنید.
  3. مدارک خود را جمع آوری و اپلای کنید
  4. مدارک ویزای تحصیلی کانادا را جمع کنید
  5. درخواست استادی پرمیت و ویزا بدهید
  6. ویزای خود را دریافت کنید
  7. شرایط و ددلاین ثبت نام مدرسه، کالج یا دانشگاه را مرور کنید
  8. آماده سفر به کانادا شوید
  9. استادی پرمیت دریافت کنید و تحصیل‌تان را آغاز کنید و مطمئن شوید که بر طبق قوانین پیش می‌روید.
  10. در حین تحصیل شرایط خودتان را برای اخذ اقامت دائم مجدد بررسی کنید.
بورسیه تحصیلی در کانادا

بورسیه های تحصیلی در کانادا

امکان دریافت بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی در کانادا بسیار دشوار است و در بیشتر اوقات دانشجویان بین‌المللی که در کالج مشغول به تحصیل در این کشور هستند، شانس بیشتری برای دریافت بورسیه در مقطع کارشناسی دارند.

دریافت بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا نیاز به داشتن شراط علمی قوی، مقالات و پژوهش‌های بین المللی، نمره زبان بالا، سن مناسب و داشتن توصیه نامه از اساتید برجسته دانشگاه است. این بورسیه‌ها به صورت علمی، تحقیقاتی است و دانشگاه مبلغی را به عنوان کمک هزینه تحصیل در ازای فعالیت‌های علمی و تحقیقاتی دانشجو در طول تحصیل، به دانشجو پرداخت می‌کنند.

اما تعداد زیادی بورسیه تحصیل در مقطع دکتری در کانادا ارائه می‌شود که تحصیل در این کشور را برای دانشجویان بین‌المللی مقرون‌به‌صرفه‌تر می‌کند.

اطلاعات بیشتر در خصوص بورسیه تحصیلی کانادا را هم می‌توانید در صفحه ویژه این موضوع دریافت کنید.

هزینه های تقریبی سالانه زندگی دانشجویی در کانادا 2021

مدارس K-۱۲ (عمومی): ۹۵۰۰ تا ۱۵۰۰۰ دلار
زبان: ۱۵۴۰۰ دلار (براساس ۴۴ هفته در سال، میانگین ۳۵۰ دلار در هفته)
کالج: ۷۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰ دلار بسته به موسسه و رشته تحصیلی
دانشگاه: ۹۰۰۰ تا ۵۰۰۰۰ دلار + بسته به سطح و رشته تحصیلی
هزینه تحصیل در کانادا به رشته تحصیلی، موسسه و سطح تحصیل بستگی زیادی دارد.
هزینه‌های زندگی، بیمه و کتاب‌های درسی باید به عنوان هزینه جداگانه در نظر گرفته شوند و بندرت در شهریه گنجانده می‌شوند.

هزینه‌های زندگی در کانادا برای دانشجویان

تمام هزینه‌ها قیمت متوسط، حدودی و به دلار کانادا ذکر شده است.

هزینه‌های حمل و نقل در کانادا:

حمل و نقل عمومی: ۱۰۰ دلار
بلیط وسایل نقلیه عمومی محلی یک طرفه: ۳ دلار
تاکسی: ۵ دلار
بنزیل لیتری: ۱ دلار

هزینه‌های مواد غذایی در کانادا:

شیر ۱ لیتری: ۳ دلار
نان: ۳ دلار
یک کیلوگرم برنج: ۴دلار
تخم مرغ ۱۲ عددی: ۴ دلار
یک کیلوگرم گوشت گاو: ۱۵ دلار
یک کیلوگرم فیله مرغ: ۱۴ دلار

هزینه‌های عمومی زندگی در کانادا:

اشتراک آب و برق و گاز و زباله ماهانه: ۱۷۰ دلار
هزینه اشتراک اینترنت ماهانه: ۸۰ دلار
تلفن ماهیانه: ۵۰ دلار
هزینه اجاره آپارتمان ماهیانه: ۱۵۰۰ دلار
هزینه خرید آپارتمان: ۵۰۰۰ دلار
بیمه: ۵۰ دلار

کار دانشجویی در کانادا

کار در کانادا

کانادا از لحاظ بازار کار یکی از کشور‌های خوب به حساب می‌آید و معمولا دانشجویان بعد از دوران تحصیل یا هنگام تحصیل در کانادا می‌توانند با توجه به تخصصی که دارند شغل مناسب با درآمد خوبی پیدا کنند که همین موضوع باعث شده تا دانشجویان این کشور را در اولویت‌های مهاجرتی خود قرار دهند.
برای پیدا کردن یک شغل مناسب شما باید تخصص و توانایی انجام وظایف شغلی را به کارفرما ثابت کنید، البته شغل‌هایی که نیاز به تخصص خاصی هم ندارند در این کشور وجود دارد و برای دانشجویانی که قصد کار در کنار تحصیل را دارند مناسب هستند، مثل کار در رستوران‌ها که فقط باید به زبان انگلیسی تسلط داشته باشید. ساعات کاری در کانادا معمولا از رزو‌های دوشنبه تا چهارشنبه، ساعت ۹ صبح الی ۵ بعداز ظهر است.
برای پیدا کردن کار در کانادا می‌توانید به سایت‌های کاریابی مراجعه کنید.

کار همزمان با تحصیل در کانادا

شما به‌عنوان یک دانشجوی بین‌المللی می‌توانید بدون نیاز به مجوز کار، در طول ترم‌های درسی، داخل یا خارج پردیس دانشگاه به مدت ۲۰ ساعت در هفته (و در تعطیلات بین‌ترم به‌طور تمام‌وقت) کار کنید.
برای کار در کانادا در زمان دانشجویی باید شرایط لازم را داشته باشید، این شرایط شامل موارد زیر می‌شوند:
– باید مجوز تحصیل معتبر داشته باشید.
– باید دانشجوی تمام‌وقت باشید.
– در موسسه‌ی آموزشی مربوطه در مقاطع دانشگاهی ثبت‌نام کرده باشید.
– در حال تحصیل در آن دسته از برنامه‌های دانشگاهی، فنی‌حرفه‌ای یا آموزش حرفه‌ای باشید که اولاً در پایان کار، مدرک یا دیپلم یا گواهی اعطا می‌کنند و ثانیاً طول دوره حداقل شش ماه باشد.
– همچنین باید از سازمان خدمات کانادا شماره‌ی بیمه‌ی اجتماعی دریافت کرده باشید تا به کمک آن بتوانید در کانادا کار کنید و از مزایا و خدمات برنامه‌های دولتی بهره‌مند شوید.
– مجوز تحصیل شما ۹۰ روز پس از اتمام برنامه‌ی تحصیلی شما منقضی می‌شود، بنابراین اگر می‌خواهید پس از تحصیل در کانادا بمانید و دنبال کار بگردید، باید مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی کسب کنید.

کار بعنوان کارآموز در کانادا

اگر تحصیلاتتان در دوره‌های دانشگاهی، حرفه‌ای یا آموزش حرفه‌ای موسسات آموزشی طوری است که باید تجربه شغلی به‌عنوان دانشجوی همکار یا کارآموز داشته باشید، باید علاوه بر مجوز تحصیل، مجوز کار هم دریافت کنید. برای درخواست این مجوز باید سند و مدرکی ارائه دهید تا نشان دهد این تجربه شغلی برای به پایان بردن دوره‌ی تحصیلی‌تان لازم است، این مدرک می‌تواند نامه‌ای از طرف دانشگاه یا رونوشتی از برنامه‌ی درسی‌تان باشد. البته این شغل نهایتا می‌تواند پنجاه درصد از کل زمان برنامه‌ی درسی شما را پر کند.

اقامت دائم پس از تحصیل در کانادا

اگر قصد دارید بعد از تحصیل در کانادا در این کشور بمانید و کار پیدا کنید، باید درخواست مجوز کار پس از فراغت از تحصیل دهید، اگر بتوانید این مجوز را دریافت کنید می‌توانید برای ۳ سال در کانادا بمانید و کار کنید و یک تجربه ارزشمند بدست بیاورید.
اگر قصد اقامت دائم در کانادا را هم دارید بعد از پایان این سه سال با تکیه بر کار در این مدت می‌توانید صلاحیت لازم برای دریافت ویزای دائم کانادا را کسب کنید و در این کشور بمانید.

کانادا تحصیل

چرا صدها هزار دانشجوی بین المللی کانادا را بعنوان مقصد انتخاب میکنند؟ کیفیت بالای آموزش در کانادا، امنیت، کیفیت استاندارد زندگی و دلایل بی شمار دیگری، کانادا را به سرزمین فرصت ها بدل کرده است.

رایا-بین-الملل-مهاجرت

فرصتهای متنوعی برای دریافت بورسیه، فاند و کمک هزینه تحصیلی در کانادا دردسترس است. اگرچه تعداد معدودی واجد شرایط دریافت آنها خواهند بود ولی شناخت آنها مفید است. این بورسیه های شامل بورسیه های دولت کانادا، مراکز غیر انتفاعی و سازمانهای بین المللی خواهد بود.

برنامه ریزی تحصیلی کانادا

معرفی سیستم آموزشی کانادا، اطلاعات لازم پیش از تصمیم مهاجرت تحصیلی به کانادا، هنگام تحصیل در کانادا و پس آن، و تجربیات دانشجویی در این بخش ارائه شده است.

رایا-بین-الملل-مهاجرت

اگر رویای تحصیل، زندگی و کار در کانادا را دارید، به اطلاعات اولیه ای جهت برنامه ریزی و آگاهی بیشتر جهت زندگی و کار در کانادا نیاز دارید تا بتوانید بطور مناسبی با محیط چندفرهنگی کانادا تطابق پیدا کنید.

مهاجرت تحصیلی کانادا

دانشگاه ها و کالج های کانادا بیش از ۱۵۰۰۰ رشته تحصیلی و برنامه های آموزشی را در کلاس جهانی ارائه می نمایند. فرایند انتخاب رشته همواره یکی از دغدغه های دانشجویان است، رایا بین الملل مطالب مفیدی را در این زمینه از منابع رسمی در این بخش گردآوری کرده است.

رشته های دانشگاهی کانادا

رشته تحصیلی مورد نظرتان، درعین حال که می بایست در راستای علائق تان باشد، لازم است شرایط مناسبی را برای فرصتهای شغلی و کار پس از تحصیل در کانادا برایتان فراهم سازد.

پاسخ به دیدگاه

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.