چرا ترکیه؟10 دلیل تحصیل در ترکیه

1- فرصت‌های آموزش عالی با کیفیت بالا

ترکیه دومین کشور جهان در دسترسی به آموزش عالی با نرخ تحصیل 94/2 درصد است. ترکیه که در منطقه آموزش عالی اروپا حضور دارد، فرآیند بولونیا (این فرایند سیستم های آموزش عالی را در سراسر اروپا یکپارچه کرده است) (Bologna Process) را به شکلی کامل اجرا می‌کند. بنابراین، مدرکی که از دانشگاه ترکیه دریافت می‌کنید در همه کشورهای اروپایی به رسمیت شناخته می‌شود! بسیاری از دانشگاه‌های ترکیه در برنامه آراسموس پلاس (Erasmus+) نیز شرکت کرده‌اند. این برنامه از مبادلات دانشجویان بین‌الملل پشتیبانی می‌کند. همچنین ترکیه از «نظام اروپایی انتقال واحدهای درسی» (European Credit Transfer and Accumulation System) (ECTS) استفاده می‌کند.

2- تنوع دانشگاه‌ها و برنامه های تحصیلی

در کشور ترکیه با جمعیت 82 میلیون نفری، 206 دانشگاه وجود دارد. تعداد دانشجویان نزدیک به 8 میلیون نفر است. با وجود این تعداد دانشجو، ترکیه اولین کشوری است که بیشترین دانشجو را در منطقه آموزش عالی اروپا در اختیار دارد. در کل 58000 برنامه مختلف تحصیلی در 206 دانشگاه وجود دارد. با چنین تنوعی، مطمئناً دانشگاه و برنامه تحصیلی مورد نظرتان را پیدا خواهید کرد.

3- زندگی چند فرهنگی

ترکیه که هزاران سال میزبان بسیاری از تمدن‌های قدیمی در قلمرو خود بوده است، تقریباً موزاییکی از فرهنگ‌های مختلف است! در این کشور که تمدن‌های بی شماری در آن میزبان بوده‌اند، همه نسبت به یکدیگر مدارا و احترام خاصی قائل هستند. ترکیه کشوریست که می‌توانید قطعه‌ای از ریشه‌های خود را در آن پیدا کنید و شاید بتوانید با افرادی که به زبان شما صحبت می‌کنند ملاقات کنید. ترکیه با محیط امن و صلح آمیز خود برای دانش آموزان و دانشجویان ایده آل است.

 4- زیبایی‌های طبیعی

ترکیه که کشوری چهار فصل است، به خاطر زیبایی‌های طبیعی خود در سراسر جهان شهرت دارد. شما می‌توانید از شنا و ورزش‌های آبی در دریاهای اطراف ترکیه لذت ببرید، می‌توانید در بسیاری از شهرهای کوهستانی اسکی کنید، از قایق سواری در رودخانه‌ها لذت ببرید و یا بسیاری از ورزش‌های مهیج را تجربه کنید.

5- میراث تاریخی و فرهنگی

هزاران اثر تاریخی و فرهنگی در ترکیه وجود دارد که بسیاری از آنها به عنوان میراث فرهنگی یونسکو محافظت می‌شوند. حتی در زندگی روزمره خود ممکن است ردپای این فرهنگ عمیق را تجربه کنید.

6- فضای دوستانه دانشجویی

با داشتن حداقل یک دانشگاه در هر شهر، ترکیه یک کشور دانشجوپذیر محسوب میشود! کلوپ‌های اجتماعی، تیم‌های ورزشی و رویدادهای فرهنگی در هر دانشگاه، دانشجویان را گرد هم می‌آورد و جغرافیای دور را به هم نزدیک می‌کند. با ورود به ترکیه خواهید فهمید که فعال‌ترین نقاط شهر مکانهایی برای معاشرت دانشجویان است! به لطف کافه‌ها، رستوران‌ها و کتابخانه‌هایی که دانشجویان در آن فعال هستند، شهرها روزانه 24 ساعت زندگی می‌کنند.

7- ترک‌های مهمان نواز

میهمان نوازی مردم ترکیه از دیرباز در تمام دنیا زبانزد بوده است! به عنوان یک دانشجو، اگر درخواست کمک کنید، مردم خالصانه و دوستانه نهایت تلاش خود را برای کمک به شما بکار می‌گیرند. ترک‌ها به عنوان مهمان از شما استقبال می‌کنند و تمام تلاش خود را برای جلب رضایت شما انجام می‌دهند. مطمئن باشید اینجا خانه خود را از دست نخواهید داد!

8- پردیس‌های فن آوری مدرن

مهم نیست که کدام یک از 206 دانشگاه ترکیه را انتخاب می‌کنید. در هر حال یک زندگی مدرن و راحت در دانشگاه را تجربه خواهید کرد که مجهز به آخرین فن آوری است.

9- شرایط زندگی آسان

زندگی در ترکیه از بیشتر کشورها مقرون به صرفه‌تر است. شما می‌توانید نیازهای خود مانند اقامت، غذا و نوشیدنی و سرگرمی را با قیمت‌های مناسب برآورده کنید. شما می‌توانید در خوابگاه‌های داخل دانشگاه یا در نزدیکی پردیس‌های دانشگاه بمانید یا خانه‌ای را با قیمت مناسب اجاره کنید. علاوه بر این، هر کدام از انواع حمل و نقل را به عنوان دانشجو انتخاب کنید، بلیطی با تخفیف دریافت می‌کنید یا فیلمها را در سینما ارزانتر تماشا خواهید کرد!

10- فرصت‌های یادگیری زبان ترکی

چندین برنامه تحصیلی در دانشگاه‌های ترکیه به زبان انگلیسی وجود است. علاوه بر این می‌توانید زبان ترکی را نیز یاد بگیرید، پنجمین زبان رایج در جهان! می‌توانید در دوره‌های زبان ترکی که دانشگاه به شما ارائه می‌دهد، یک زبان جدید بیاموزید و می‌توانید با افرادی از فرهنگهای مختلف آشنا شوید.