بورسیه های تحصیلی در ترکیه

دولت ترکیه مطابق با سیاست خارجی فعلی خود، بطور جدی درصدد ترویج و افزایش تعداد دانشجویان خارجی است. اتباع کشورهای عضو آسیای مرکزی، آفریقا، خاورمیانه و اروپای شرقی بطور ویژه مدنظر دولت ترکیه قرار دارند. این موضوع تا حدودی نتیجه ی تلاش دولت برای حفظ موقعیت پیشرو منطقه ای و جهانی ترکیه است. بنابراین، دولت ترکیه از نقش مهمی که آموزش عالی در پشتیبانی از اهداف سیاست خارجی منطقه ای ایفا می کند، قدردانی می کند.

از این رو دولت ترکیه متعهد به ارائه بورسیه های تحصیلی و کمک های مالی بیشتر برای افزایش تعداد دانشجویان بین المللی است. علاوه بر این، با افزایش تعداد دانشگاه های دولتی و خصوصی، تعداد دانشجویان بین المللی نیز افزایش می یابد. از سال 1992 تعداد دانشجویان بین المللی که به نوعی کمکهای مالی دریافت کرده اند به 15000 نفر رسیده است. فقط در سال تحصیلی 2012-2011، تعداد 3600 بورس تحصیلی برای دانشجویان بین المللی فراهم شده است.

بورسیه ها براساس امتیاز

بورسیه های تحصیلی بر اساس بالاترین امتیاز در آزمون های بین المللی یا ملی و نمرات دبیرستان یا کارشناسی به متقاضیان موفق اعطا می شود. بورس های تحصیلی کامل یا جزئی نیز در مورد شهریه تحصیلی اعمال می شود. بنابراین، اکثر دانشجویان خودشان مسئول تأمین هزینه های اقامت و زندگی هستند.

بورس های تحصیلی که توسط دولت (وزارت آموزش و پرورش) ارائه می شوند، فقط برای اتباع ترکیه و دانشجویان کشورهای ترک زبان میباشد.

همچنین بانک توسعه اسلامی (IBD) منبع اصلی بورسیه ها است. این بورسیهها در حال حاضر فقط برای دانشجویان غنا، کنیا، مالاوی، مالدیو، میانمار، سیرالئون، سومالی، تانزانیا و اوگاندا ارائه میشود.

اخذ بورس تحصیلی در یک دانشگاه ترکیه برای دانشجویان کشورهای دیگر موضوعی دشوار است، مگر اینکه بتوان الزامات بورسیه یکی از موسسات خصوصی را برآورده کرد.

اعلامیه های بورس تحصیلی خاص کشور ترکیه از طریق مجاری دیپلماتیک اعلام می شود. داوطلبان باید در مورد مراجع مجاز کشورهای خود یا سفارت ترکیه یا کنسولگری در کشور محل سکونت خود مشورت و درخواست کنند.

همچنین دانشگاههای ترکیه بطور گسترده ای از شرکت های بزرگ حمایت مالی دریافت می کنند. بر این اساس بورس های بیشتری را براساس نیاز و شایستگی دانشجویان اعطا میکنند. میزان و مراحل درخواست این بورسیه ها بطور قابل توجهی متفاوت است.

بورسیه های ویژه

بسیاری از بنیادها و برخی دانشگاه های دولتی برای کسانی که سوابق تحصیلی برجسته ای دارند بورسیه های ویژه ای ارائه می دهند. مدت زمان عادی بورس تحصیلی برای کسانی که باید یک دوره مقدماتی زبان انگلیسی را بگذرانند 5 سال و برای کسانی که مستقیماً به عنوان یک دانشجوی سال اول شروع به تحصیل می کنند 4 سال میباشد.

دانشجویان با توجه به پیشینه تحصیلی، نمرات و رتبه های خود در یک بورس تحصیلی ویژه قرار می گیرند. بورسیه های ویژه معمولاً شامل (الف) شهریه (ب) هزینه های زندگی از طریق کمک هزینه ده ماهه؛ و (ج) هزینه خوابگاه میباشند.

بورسیه های تحصیلی دیگر

مستقل از سهمیه بورسیه تحصیلی مبتنی بر شایستگی تحصیلی، دانشگاه ها منابع مالی دیگری را نیز برای ارائه کمک های مالی تأمین می کنند. به عنوان مثال، بورس های تحصیلی جزئی، مانند بورسیه تحصیلی موفقیت تحصیلی، برای پرداخت درصد مشخصی از کل شهریه ارائه میشود (بین 30 تا 50 درصد در مورد بورس تحصیلی موفقیت تحصیلی). تقریباً در تمام دانشگاههای خصوصی بورس های تحصیلی جزئی ارائه می شود که بستگی به شایستگی علمی متقاضی دارد . این اسکالرشیپها بین 20 تا 70 درصد کل شهریه را شامل می شود. بورس های تحصیلی خاص کشور از طریق مجاری دیپلماتیک اعلام می شود. متقاضیان باید با نهادهای مجاز کشورهای خود یا سفارت ترکیه یا کنسولگری در کشورهای مربوطه تماس بگیرند و از آنها درخواست کنند.

متقاضیان بورسیه های تحصیلی اعطا شده توسط دانشگاه های خصوصی نیز مطابق سهمیه دانشجویی بین المللی مورد تأیید در نظر گرفته می شوند. تصمیمات مرتبط نیز توسط هیئت اجرایی دانشکده ذیربط اتخاذ می شود. در صورت لزوم، متقاضیان ممکن است از طریق تلفن یا پست الکترونیکی مصاحبه شوند.

به متقاضیان موفق توسط دانشگاه نامه پذیرش ارسال می شود. با این وجود، هنگام ثبت نام فیزیکی در دانشگاه، باید اصل مدارک مورد نیاز ارائه شود.

رایا بین الملل – مهاجرت تحصیلی هوشمند برای دریافت بورسیه های تحصیلات تکمیلی در اروپا با ما ارتباط بگیرید.