کانادا کشوری امن برای دانشجویان و نکات ابتدایی که در مورد مهاجرت باید بدانید

آیا کانادا کشوری امن برای دانشجویان است؟ این سوال متداول‌ را افرادی می‌پرسند که قصد مهاجرت به کانادا را دارند. در ارتباط با موضوع تحصیل در خارج از کشور دانشجویانی که در خارج از کشور خود تحصیل می‌کنند، مصاحبه‌ای صورت گرفت. 90 درصد آن‌ها اظهار داشتند که ترجیح می‌دهند به دلیل امنیت بالایی که در کانادا وجود دارد، تحصیلات خود را در این کشور ادامه دهند.

نه تنها کانادا کشوری امن برای دانشجویان محسوب می‌شود، بلکه این کشور امن‌ترین مکان جهان نیز به حساب می‌آید. زیرا، نرخ جرم، جنایت و تبعیض نژادی در آن بسیار پایین است. همچنین، کانادا از نظر کیفیت زندگی و آموزش در رتبه‌های برتر جهان قرار دارد.

کانادا کشوری امن برای دانشجویان

بالاترین شاخص امنیت در مقایسه با ایالات متحده، انگلستان و استرالیا

آمارهایی که Numbeo اعلام کرده، نشان می‌دهند که شاخص امنیت کانادا 62.42 درصد است، درحالی که در ایالات متحده %49.99، انگلستان %57.9 و استرالیا %57.94 است.

علاوه‌بر اینکه کانادا کشوری امن برای دانشجویان به حساب می‌آید، ویژگی‌های دیگری نیز دارد که اغلب مهاجران را به خود علاقه‌مند می‌کند. در حقیقت این کشور با آغوشی باز پذیرای محصلان است.

از آنجایی که برخی کشورها با وجود امنیت بالا، مهاجر نمی‌پذیرند، این استقبال گرم کانادا برای دانشجویان بسیار خوشایند است.

کانادا با اینکه در ارتباط با میزان امنیت، توانسته رتبه یک جهانی را به نام خود ثبت نماید، رقبای سرسختی در این مسیر دارد. براساس نظرسنجی که در ماه می سال 2020 میلادی صورت گرفت، مشخص شد که  نیوزلند و استرالیا به دلیل ثباتی که در آن‌ها وجود دارد، از رقیبان مهم کانادا در این رتبه‌بندی محسوب می‌شوند. انگلستان نیز در این رقابت یکی از کشورهایی است که با کانادا فاصله زیادی ندارد.

تاثیر ویروس کرونا بر روی امنیت کانادا

امروزه حتی با شیوع COVID-19، همچنان کانادا کشوری امن برای دانشجویان محسوب می‌شود. زیرا این کشور توانسته با مدیریت صحیح، کرونا را تا حدودی مهار کند. به این ترتیب شاخص امنیت خود را در جایگاه همیشگی آن، حفظ کرده است. به تازگی نظرسنجی توسط Navitas Insights انجام شده که صحت مسئله‌ای که به آن اشاره کردیم را تایید می‌کند.

علاوه‌بر تمام مواردی که بیان کردیم، کانادا اقداماتی انجام داده است که با وجود شرایط کرونا دانشجویان بین‌المللی بتوانند به راحتی به این کشور مهاجرت نمایند. برای این کار، کافی است تصمیم داشته باشید در کالج یا دانشگاهی به ادامه تحصیل بپردازید که برنامه آمادگی COVID-19 آن، مورد تایید این کشور قرار گرفته باشد. در این صورت، این مسئله که شما از کدام منطقه به کانادا خواهید رفت، برای دولت هیچ اهمیتی ندارد.

کرونا در کانادا

کار در کنار تحصیل در کانادا

یکی از مواردی که باعث شده کانادا کشوری امن برای دانشجویان بین‌المللی به حساب آید، اعطای اجازه کار به دانشجویان در محیط کالج و دانشگاه است. در نتیجه این مهاجران می‌توانند با خیال راحت علاوه‌بر تحصیل در محیطی آشنا نیز اشتغال یابند.

همچنین، این کشور به تمام دانشجویان اجازه می‌دهد تا در فضایی خارج از محیط آموزشی خود نیز مشغول به کار شوند. در این کشور کارهای تمام وقت و نیمه وقت برای دانشجوها در نظر گرفته شده است.

البته نکته‌ی‌ مهمی وجود دارد که باید بدانید،‌ به عنوان یک محصل تنها زمانی مجاز به کار کردن خواهید بود که ویزای تحصیلی خاصی داشته باشید. در این ویزا باید اشاره شده باشد که شما مجوز اشتغال نیز دارید زیرا بدون این اجازه‌نامه، نمی‌توانید به صورت قانونی برای خود کاری پیدا کنید.

شرایط اضطراری در کانادا

از آنجایی که اظهار شده کانادا کشوری امن برای دانشجویان است، این سوال مطرح می‌شود که آیا در شرایط اضطراری کانادا اقدامات لازم را برای نجات دانشجو انجام می‌دهد؟

در صورت بروز هر گونه حادثه در این کشور، می توانید به‌طور مستقیم با 911 تماس بگیرید. لازم است بدانید این شماره‌ شما را به خدماتی مانند پلیس، آتش نشانی و اورژانس متصل می‌کند. همچنین، در صورتی که نتوانید انگلیسی صحبت کنید تا مشکل‌تان را بیان نمایید، مترجمانی برای ارائه خدمات بیشتر به شما در نظر گرفته شده‌اند.

در کشور کانادا اگر در شرایطی همچون سرقت قرار گرفتید، هرگز مقابله نکنید. فقط فریاد بزنید تا توجه اطرافیان‌تان را جلب نمایید. کیف و سایر لوازم خود را به سمت دیگری پرتاب کنید و در جهت مخالف بدوید. علاوه‌براین هرگاه در معرض آزار قرار گرفتید، هرچه سریع‌تر آن را گزارش کنید.

امنیت کانادا

امنیت دانشجو در خانه

با اینکه کانادا کشوری امن برای دانشجویان محسوب می‌شود. اما برای  تضمین امنیت افراد در این کشور، توصیه‌هایی را ارائه می‌کند. پیشنهاد شده که افراد غریبه را به آپارتمان خود راه ندهید. درها و پنجره‌های منزل را تا حد امکان قفل نگه دارید. قبل از باز کردن درب ورودی با استفاده از چشمی آن مطمئن شوید که کسی که پشت در ایستاده است را می‌شناسید. با همسایگان خود در ارتباط باشید تا در شرایط بحرانی بتوانید از آن‌ها کمک بگیرید.

سخن پایانی

پس اولین قدم برای تحصیل در کانادا، درخواست پذیرش تحصیلی به یکی از موسسات مورد تایید کانادا است، قدم بعدی بعد از گرفتن پذیرش درخواست برای گرفتن ویزا است که شما باید مدارک خود را آماده و برای سفارت ارسال کنید.

ممکن است دانشگاهی که برای پذیرش به آن درخواست داده بودید، شما را قبول کند و نامه DLI به شما بدهد. سپس باید درخواست خود را به اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) ارائه دهید.

منابع:

ciceducationhub.com

cicnews.com