تحصیل در مقطع دکتری در اروپا و آمریکا

هفت تفاوت اساسی تحصیل مقطع دکتری در اروپا و آمریکا

اگر به فکر گذراندن دوره دکتری در خارج از کشور هستید ، حتما به تفاوت های گذراندن دوره دکترا در آمریکا و اروپا توجه نمایید .

1 . شرایط تحصیل

بدون وجود مدرک کارشناسی ارشد امکان اپلای برای مقطع دکترا در اروپا، غالباً امکان پذیر نمی باشد. در صورتی که شما در ایالات متحده ، می توانید به صورت مستقیم با مدرک لیسانس برای دکترا اقدام کنید. به این منظور دانشجویان در امریکا غالبا پس از گذراندن واحدهای مشخص ، می توانند در مقطع دکترا ادامه ی تحصیل دهند. با این حال بسیاری از داوطلبان دکترا در ایالات متحده ترجیح می دهند ابتدا دوره کارشناسی ارشد را به اتمام رسانند و پس از آن برای تحصیل در مقطع دکترا اقدام کنند.

2. زمان تحصیل

طول دوره دکترا در اروپا کوتاه تر از دوره های دکترا در ایالات متحده است. به عنوان مثال ، در فرانسه ، نروژ ، انگلستان و آلمان دوره دکترا سه سال طول می کشد ، در همین حال شش سال به صورت میانگین زمان تحصیل در ایالات متحده است. بسیاری از دوره های دکتری به خصوص در علوم انسانی در آمریکا، این زمان به هفت یا هشت سال میرسد .

3. موضوع پایان نامه

داوطلبان دوره دکترا در اروپا باید موضوع پایان نامه و استاد راهنمای خود را در طی مراحل درخواست پذیرش انتخاب کنند. از طرفی بایستی برای پروژه های خاص دکترا که معمولاً مرتبط با تحقیقات یک استاد است ، اقدام کنند .
اما در ایالات متحده، دانشجویان دکترا عمدتا در مورد علایق پژوهشی خود بحث و بررسی می کنند و تا سال دوم یا سوم تصمیمی در قبال موضوع پایان نامه خود نمی گیرند. حتی در بسیاری از رشته های علمی و مهندسی به دانشجویان اجازه می دهند تا یک سال قبل از تصمیم گیری در مورد انتخاب سرپرست و موضوع پایان نامه، در آزمایشگاه های مختلف موضوعات احتمالی پایان نامه خود را بیازمایند.

4. تدریس

در اروپا داوطلبان دکترا گاهاً فرصت تدریس در اروپا را دارند ، اگرچه تدریس در بسیاری از کشورهای اروپایی الزامی نیست.
در ایالات متحده ، داوطلبان دکترا اغلب ملزم به تدریس در مقطع کارشناسی هستند و اغلب به عنوان دستیار آموزشی مشغول به کار می شوند .

یک دستیار آموزشی ، کلاس های 20-30 نفره دانش آموزان را هدایت می کند و امتحانات و مقالات آنها را نمره می دهد. بیشتر دانشجویان دکترا موظف به گذراندن دوره های آموزشی کمک استادی هستند .

5. هزینه های تحصیل

در چندین کشور اروپایی ، دانشجویان دکترا به عنوان کارمند شروع به کار میکنند و قرارداد کاری منعقد می کنند و به عنوان کارمند ، دانشجویان دوره دکتری مزایایی از قبیل بیمه های درمانی ، بازنشستگی و بیمه بیکاری دارند . در کشورهایی که دانشجویان مقطع دکترا کارمند نیستند (مانند انگلستان و ایتالیا) دانشجویان برای بورسیه دانشگاه ، بورس تحصیلی خارجی یا کمک هزینه تحقیقاتی دارند . هزینه های تحصیل در بسیاری از کشورهای اروپایی در مقایسه با ایالات متحده به شدت پایین است.

در امریکا شهریه دوره دکترا در دانشگاه های خصوصی به مراتب بالاتر از دانشگاه های دولتی می باشد در مقابل شهریه دانشگاه ها در آمریکا با یکدیگر متفاوت است و دانشگاه های خصوصی شهریه بالاتری نسبت به دانشگاه های دولتی دریافت می کنند. علاوه بر این برخی از دانشگاه ها به دانشجویان برتر خود کمک هزینه های تحصیلی مختلفی ارائه می دهند که تمام یا بخشی از شهریه را تحت پوشش قرار می دهد و در برخی موارد نیز هزینه های زندگی دانشجویان را از طریق پرداخت یک مقرری ماهیانه تامین می کند. به همین منظور دانشجویان می توانند برای دریافت کمک هزینه های دانشگاهی، ایالتی و یا ملی اقدام کنند.

6. کار درسی

در اغلب دوره های دکترا در اروپا دانشجویان موظف هستند که بلافاصله شروع به کار روی پروژه های پایان نامه خود کنند. اما رشته های دکترا در ایالات متحده فارغ از رشته، دانشجویان را ملزم می کند قبل از اینکه روی پایان نامه خود کار کنند، دو یا سه سال در دوره ها و سمینارهای مرتبط با رشته ی تحصیلی خود شرکت کنند.

7.آزمون جامع

در اروپا به غیر از کشور سوئد، کشوری آزمون جامع برگزار نمی کند ، در صورتی که در امریکا دانشجویان موظف به شرکت در ازمون جامع قبل از شروع کار بر پایان نامه خود هستند.

درصورت نیاز به اطلاعات بیشتر و اقدام برای دوره دکترا، می‌توانید رزومه خود را جهت بررسی کارشناسان رایا بین الملل به ایمیل info@internationalraya.com ارسال نمایید.