فوریه‌ی ۲۰۲۱؛ یک ماه درخشان پذیرش مهاجر از سوی کانادا

پذیرش مهاجر کانادا 2021

مهاجرت به کانادا | به نظر می رسد پذیرش مهاجر کانادا 2021 بسیار گسترده خواهد بود، کانادا در مسیر پذیرش ۴۰۱۰۰۰ مهاجر جدید برنامه‌ریزی شده‌اش در سال ۲۰۲۱ قدم بر‌می دارد.

اداره‌ی مهاجرت، پناهندگی و اقامت کانادا ((IRCC، به‌تازگی آماری منتشر کرده ‌است که نشان می‌دهد ۲۳۳۷۵ نفر در ماه فوریه اقامت دائمی خود را دریافت کرده‌اند. آمار قبلی IRCC نشان می‌داد که کانادا ۲۵۰۰۰ مهاجر را در ماه ژانویه پذیرفته‌ است و در مجموع به ۴۸۰۰۰ نفر اقامت دائمی اعطا کرده ‌است. این در‌حالی است که، کانادا در دو ماه اول سال گذشته، ۵۰۶۰۰ نفر را به‌عنوان مهاجر پذیرفته‌ بود.
پیش‌بینی می‌شود که آمار ماه‌های آینده IRCC نیز به‌ احتمال زیاد نشان دهد که کانادا تا پایان مارچ ۲۰۲۱، مهاجران بیشتری را نسبت‌ به مدت مشابه سال قبل، یعنی ۲۰۲۰ پذیرفته است. این موضوع نشان می‌دهد که سیستم مهاجرپذیری کانادا به وضعیت ثبات رسیده است، درست درحالیکه نرخ مهاجرت در مارچ گذشته به‌دلیل شیوع کرونا ویروس به‌شکل قابل توجهی با کاهش رو‌به‌رو شد.
کرونا باعث شد تا سال گذشته کانادا نتواند به هدف از پیش تعیین شده خود یعنی پذیرش ۳۴۱۰۰۰ مهاجر در سال ۲۰۲۰ برسد و توانست تنها ۱۸۴۳۷۰ مهاجر را بپذیرد. از همین‌رو و برای جبران این کمبود، وزیر مهاجرت کانادا، مارکو مندیسینو، در ماه اکتبر، از جاه‌طبلانه‌ترین برنامه پذیرش مهاجر تاریخ کانادا خبر داد.
این کشور قصد دارد که به ۴۰۱۰۰۰ نفر در سال ۲۰۲۱ اقامت دائم ببخشد که این عمل می‌تواند رکورد قبلی مرتبط با سال ۱۹۱۳ را جابه‌جا کند.
پیش از شروع پاندمی، نرخ مهاجرت به کانادا تصاعدی بود به‌طوریکه این کشور ماهانه بین ۲۵ تا ۳۵ هزار مهاجر جدید می‌پذیرفت.
جریان ورود مهاجرین به کانادا از ۱۸ مارچ ۲۰۲۰، که این کشور برای مهار شیوع پاندمی قوانین منع مسافرت اعمال کرد با اختلال مواجه شد که نتیجه آن رقم خوردن ضعیف‌ترین نرخ مهاجرت به کانادا، بعد از جنگ جهانی دوم بود به‌طوریکه در آوریل ۲۰۲۰ تنها ۴۰۰۰ نفر وارد این کشور شدند. نرخ مهاجرت در ماه‌های پس از آن فزونی یافت اما تا ماه ژانویه، نتوانست از نرخ ۲۰۰۰۰ نفر ماهانه عبور کند.
شیوه‌ی اصلی‌ای که کانادا برای دستیابی به اهداف از‌ پیش تعیین شده‌اش در الگو‌ی مراحل مهاجرتی خود برای سال ۲۰۲۱ در‌نظر گرفته این است که به افرادی که تا‌کنون وارد کشور شده‌اند اقامت دائم اعطا کند.
گروه‌هایی مانند کارگران موقت خارجی و دانشجویان بین‌المللی که به تازگی فارغ‌التحصیل شده‌اند از جمله افرادی هستند که می‌توانند از طریق شیوه‌های مختلف تعیین شده برای طبقه متوسط، امتیازات بیشتری دریافت کنند.
بسیاری از این شیوه‌ها تنها برای افرادی فراهم هستند که تجربه سکونت در کانادا را داشته‌باشند. برای مثال، می‌توان به برنامه‌ی Canadian Experience Class اشاره کرد که یکی از پیشرو‌ترین شیوه‌های این کشور برای اعطا‌ی اقامت دائم است.
در ماه فوریه، IRCC بزرگ‌ترین Express Entry تاریخ کانادا را برگزار‌ کرد که به‌موجب آن از بیش از ۲۷۰۰۰ نفر واجدین CEC دعوت به عمل آورده شد تا برای اقامت دائم این کشور اقدام کنند. Express Entry شیوه اصلی‌ای است که کانادا از طریق آن مهاجران طبقه متوسط را می‌پذیرد و تقریبا یک چهارم ورودی سالانه کشور را تشکیل می‌دهد.
علاوه‌بر اعطای اقامت دائم به افراد درون کشور، کانادا به‌دنبال افراد خارجی‌ای که معاف از قوانین منع مسافرت کرونایی این کشور باشند نیز می‌گردد.
برای مثال، اعضای خانواده تحت تکفل شهروندان کانادایی یا دارای اقامت دائم از جمله افرادی هستند که می‌توانند اکنون به این کشور مسافرت کنند. کانادا برای پذیرش بیش از ۱۰۰۰۰۰ تن اعضای خانواده با شرایط مطرح شده برنامه دارد و تنها نیاز است تا مشخص شود که چه زمان آنهایی که پیش از این اقامت دائم کانادا را دریافت کرده‌اند اجازه پیدا خواهند‌کرد تا به این کشور سفر کنند.
همچنین ما باید منتظر ورود افراد جدید با اقامت دائمی بیشتری نیز باشیم تا نرخ ورودی در نیمه دوم سال افزایش پیدا کند. مهاجرت به کانادا در طول روزهای گرم‌تر بهار و البته تابستان افزایش پیدا می‌کند و در خصوص کرونا می‌توان گفت، آنهایی که واجد شرایط مسافرت به این کشور هستند احتمالا سفرشان را تا ماه‌های گرم‌تر سال به ‌تاخیر انداخته‌اند. علاوه‌بر این، بسیاری از آنهایی که در کانادا، سال گذشته دعوت‌نامه اقامت دائم دریافت کرده‌اند، احتمالا تا پایان سال ۲۰۲۱، مدارک رسمی اقامت دائم خود را دریافت خواهند‌کرد.

منبع: cicnews

شما هم به این مطلب امتیاز دهید
[جمع: 1 میانگین: 5]