تحصیل در کانادا | مهاجرت به کانادا | مقاله جامع مهاجرت تحصیلی کانادا

صفر تا صد تحصیل در کانادا

صفر تا صد مهاجرت تحصیلی کانادا

ازکجا شروع کنم؟

اول بایستی تصمیم جدی برای مهاجرت گرفت. بدین معنی که بدانیم در مهاجرت تحصیلی اگرچه با سختی‌های درس خواندن دست و پنجه نرم میکنیم ولی این مسیری حرفه‌ای و نسبتاً سریع بوده که میتواند ما در یافتن یک موقعیت مالی و شغلی مناسب در کانادا یاری سازد.

چرا کانادا را انتخاب کنم؟

1- مزیت پایین بودن شهریه در کانادا ، نسبت به شهریه دریافتی در سایر کشورهای انگلیسی زبان (امریکا انگلستان استرالیا و نیوزیلند)

2- امکان اقدام برای ویزای کار بعد تحصیل و غالبا 3 ساله برای دوره های تحصیلی دوساله و بیشتر در مراکز تحصیلی مجاز

3- دانشجوپذیر بودن کانادا و احترام به تنوع فرهنگی

4- امکان دریافت ویزای کار همراه برای همسر دانشجویان متاهل

5- امکان تحصیل رایگان فرزندان دانشجویان در بهترین مدرسه‌های دولتی کانادا

6- بالا بودن نرخ تبادل دانشجو بین موسسات اموزشی کانادا و امریکا

7- امکان درخواست ویزای تحصیلی از سفارت کانادا به صورت غیر حضوری و عدم وجود مصاحبه.

8- امکان کار برای دانشجویان در هنگام تحصیل (هفته ای 20 ساعت )و تمام وقت در زمانهای تعطیلی دانشگاه

9- بالغ بر 90 درصد کسانی که از مسیر تحصیلی به کانادا ورود پیدا کرده اند و قصد مهاجرت دائم داشته اند به این مهم دست پیدا کرده اند.

10- تنوع اقلیمی و بافت جمعیتی متنوع که در نهایت منجر به کاهش اثرات شوک فرهنگی بعد از ورود به کانادا می شود.

11- بحث زبان و فراگیر بودن زبان انگلیسی و فرانسوی که هردو رایج ترین زبان های بین المللی دوران معاصر می باشند .

12- سخاوتمندی و نگاه مثبت دولت کانادا در صدور ویزا و بالا بودن نرخ پذیرش در پرونده های تحصیلی .

13- حضور گسترده و پررنگ اقلیت ایرانیان مقیم کانادا در پست های کلیدی بخش خصوصی و دولتی کانادا .

14- اخذ اقامت دائم کانادا از طریق اسپانسرشیپی برای پدر و مادر

15- امکان تغییر دانشگاه و رشته پس از اخذ ویزای کانادا

16- وجود بورسیه های دولتی و دانشگاهی در مقاطع فوق لیسانس و دکتری

سیستم آمورشی کانادا

دولت های استانی و فدارل کانادا مسئول آموزش در کانادا هستند. آنها در تدوین برنامه درسی به استانداردهای دقیق و تضمین کیفیت پایبند هستند. در حقیقت ، کانادا به دلیل کیفیت آموزشی که در همه سطوح ارائه می دهد شناخته شده است.

ارزیابی اعتبار و مدارک تحصیلی قبلی

آیا می خواهید اعتبار یا مدارک تحصیلی خود را به کانادا منتقل کنید؟ قبل از سفر به کانادا ، نحوه ارزیابی اعتبار و مدارک تحصیلی خود را بدانید. بطور معمول هنگامی که برای اخذ پذیرش در دانشگاهها و کالج های کانادا اقدام می نمایید مدرک قبلی شما براساس اطلاعات و پارامترهای هر دانشگاه مورد ارزیابی قرار میگیرد. به ندرت پیش می آید که برخی از دانشگاهها درخواست ارزیابی مدارک توسط سازمانهای مستقل نمایند. از جمله یکی از این موسسات ارزیابی مدارک تحصیلی WES است.

گزینه های آموزش

وقتی تحصیلات در کانادا مطرح می شود ، این امکانات بی پایان است. از مدرسه ابتدایی و متوسطه گرفته تا تبادل دانشجو ، مدارس زبان ، کالج ، دانشگاه ، تحصیلات تکمیلی ، گواهینامه های حرفه ای و آموزش از راه دور – همه این موارد ارائه می گردد. (البته برای آموزش از راه دور “استادی پرمیت” یا همان مجوز تحصیل صادر نمیگردد زیرا که نیاز به حضور فیزیکی نمی باشد) در مورد گزینه ها و شرایط پذیرش هر کدام اطلاعات کسب کنید.

آیا می خواهید یک مطالعه تحصیل در خارج از کشور را تجربه کنید که زندگی شما را تغییر دهد؟ بیایید به کانادا! گزینه های شما برای تحصیل در کانادا بی پایان است ، از مقطع ابتدایی و دبیرستان تا کل دانشگاه ، دانشگاه و تحصیلات تکمیلی. شما همچنین می توانید در کانادا تحصیل کنید تا مهارت های زبان انگلیسی و فرانسوی خود را بهبود ببخشید ، در یک برنامه تبادل یا شرکت در خانه از طریق یکی از برنامه های یادگیری آنلاین و از راه دور ما شرکت کنید.

دبستان و دبیرستان

دوره تحصیل پیش از دانشگاه در اغلب استانها 12 سال است. در استان کبک کمی سیستم آموزشی متفاوت است. برای آماده سازی فرزند خود برای دانشگاه یا ارائه یک تجربه بین المللی دبیرستان به آنها ، می توانید کانادا را به عنوان یک مقصد تحصیلی در نظر بگیرید. گزینه های دبیرستان اغلب بصورت روزانه و دولتی هستند. در میان مدارس خصوصی روزانه و شبانه نیز وجود دارند. محل اقامت دانش آموزان چنانچه مدارس شبانه روزی را انتخاب ننمایند می تواند با یکی از اقوام و یا هوم استی (Home Stay) باشد.

مدارس زبان

هنگام بازدید یا کار در کانادا به زبان انگلیسی یا فرانسوی تحصیل کنید یا مهارتهای زبانی خود را ارتقا دهید تا بتوانید وارد کالج یا دانشگاه کانادایی شوید. آموزشگاه های زبان کانادا برنامه هایی با کیفیت بالا و متمرکز ارائه می دهند. امکان ثبت نام در کلاسهای زبان کوتاه مدت (کمتر از 6 ماه) با ویزای توریستی هم وجود دارد. همچنین امکان ثبت نام در دوره های زبان وجود داشته که پس از پایان دوره میتوانید به تحصیل در رشته تحصیلی مورد علاقه تان بپردازید

دانشکده ها و مدارس حرفه ای

برای یادگیری عملی و متمرکز در حرفه ، دانشکده ها و مدارس حرفه ای کانادا شما را در مسیر موفقیت قرار می دهند. رشته های کالج متنوع و دارای طول مدت یک تا سه سال هستند که در پایان دوره، مدرک دیپلما صادر میگردد. انتخاب دوره در کالج مهم است. همچنین در انتخاب کالج دقت نمایید. برخی از دوره های کالج برای دریافت اجازه کار پس از تحصیل (Post Graduate Work Permit) حائز شرایط نیستند.

دانشگاه ها

کانادا برخی از دانشگاه های برتر جهان را دارد و یک کشور پیشرو در تحقیقات است. تحصیل در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در چند صد رشته متنوع ممکن است. بطور معمول نمره زبان مورد نیاز آیتلس آکادمیک 6.5 است. دوره کارشناسی معمولا 4 سال، کارشناسی ارشد 2 سال و دکترا 4 سال است.

مسیرهای کالج و دانشگاه

برای رفتن به کالج یا دانشگاه کانادا چه چیزی لازم دارید؟ بگذارید راه ها را به شما نشان دهیم. شما می توانید کالج یا دانشگاه را درست بعد از دوره متوسطه شروع کنید – و میتوانید ابتدا در کالج و سپس در دانشگاه ادامه دهید.

مسیر کالج و دانشگاه کانادا

هزینه دانشگاه در کانادا

چه چیزی میتواند بهتر از کسب یک مدرک دانشگاهی در یک کشور با طبیعی بی نظیر باشد؟ پیدا کردن یک رشته معتبر و مرتبط با علایق تان که بتوانید هزینه آن را بپردازید. همانطور که گفته شد هزینه  دانشگاه های کانادا براساس رشته و شهر کمی تغییر میکند. همچنین میزان هزینه دانشگاه ها به تعداد واحدهای درسی انتخابی شما بستگی دارد. دانشجویان بین المللی حداقل ۹ واحد درسی در هر ترم آموزشی می بایست داشته باشند. لذا شهریه فردی که ۹ واحد دارد با دانشجویی که ۱۲ یا ۱۵ واحد دارد متفاوت است. بطور کلی هزینه دانشگاه ها و کالج های کانادا از متوسط هزینه  در سایر کشورهای انگلیسی زبان نظیر انگلستان، آمریکا، استرالیا و نیوزلند پایین تر است . این موضوع یکی دیگر از دلایل تبدیل شدن کانادا به یکی از مراکز مهم برای تحصیل دانشجویان بین المللی است.

همچنین میتوانید مدارس و شهرهای مختلف را مقایسه کنید. خواهید دید که هزینه های تحصیل و زندگی از شهری به شهر دیگر و از استانی به استان دیگر، متفاوت هستند. بنابراین، اگر در تامین بودجه محدودیت دارید، توصیه میکنیم با کمک مشاورین تحصیلی رایا بین الملل، طیف وسیعی از گزینه ها برای پیدا کردن دانشگاه و مکان مناسب را جستجو کنید.

هزینه تحصیل در کانادا از 17000 دلار کانادا در سال تا حدود 20000 دلار کانادا در سال برای مدرک کارشناسی متغییر میباشد. البته این هزینه در برخی شهرها پایین تر است. برای این موضوع لازم است سایت دانشگاه یا کالج مربوطه را بررسی نمایید. در برخی رشته ها و دانشگاه ها بعضا هزینه  سالانه دانشجویان بین المللی تا 45000 دلار در سال نیز میشود.به همین ترتیب، هزینه اقامت، غذا و حمل و نقل از شهری به شهر دیگر متفاوت است.بطور متوسط هزینه زندگی 12000 دلار کانادا در سال میباشد. هزینه زندگی کاملا به سبک زندگی وابسته است.

شهریه دوره کارشناسی

متوسط ​​وزن شهریه برای دانشجویان کارشناسی تمام وقت بین المللی ، براساس رشته تحصیلی (به دلار کانادایی) ،سال17- 2016.

رشته آموزش: 19،461 دلار
هنرهای تجسمی و هنرهای نمایشی و فناوریهای ارتباطی: 22.950 دلار
علوم انسانی: 26175 دلار
علوم اجتماعی و رفتاری: 24،808 دلار
حقوق ، مشاغل حقوقی و مطالعات: 29756 دلار
تجارت ، مدیریت و مدیریت عمومی: 26،395 دلار
علوم و فنون فیزیکی و زندگی: 29067 دلار
ریاضیات و علوم کامپیوتر و اطلاعات: 30،187 دلار
مهندسی: 30،742 دلار
معماری و فناوری های مرتبط: 24654 دلار
کشاورزی ، منابع طبیعی و حفاظت: 24101 دلار
دندانپزشکی: 55،802 دلار
پزشکی: 29905 دلار
پرستار: 20،354 دلار
داروخانه: 34،726 دلار
داروی دامپزشکی: 60،458 دلار
سایر سلامتی ، پارک ها ، تفریحی و تناسب اندام: 23192 دلار

لازم بذکر است رقم های یاد شده متوسط شهریه است و بسته به هر شهر و دانشگاه متفاوت است. لذا بروزترین منبع، وب سایت رسمی موسسه آموزشی مورد نظر است.

هزینه های زندگی

هزینه زندگی در کانادا بطور مستقیم با سبک زندگی در ارتباط است. هزینه مسکن مهمترین بخش در هزینه زندگی است که در زندگی دانشجویی با اجاره خانه بطور اشتراکی (مثلا یک اتاق مستقل از یک خانه یا …) می توان آنرا کنترل نمود. دربسیاری موارد با یک کار دانشجویی میتوان از عهده یک زندگی دانشجویی در کانادا برآمد.

بودجه بندی در همه مراحل زندگی فردی و شغلی حائز اهمیت است. بدون برنامه مالی مشخص، رسیدن به اهداف پیش بینی شده امکان پذیر است. در هنگام بررسی هزینه های تحصیل در دانشگاهها و کالج های کانادا برای بودجه بندی لازم است سایر هرینه ها از جمله هزینه اجاره مسکن، خوراک، حمل و نقل، سرویس اینترنت و تلفن همراه و … را در نظر گرفت.

هزینه تقریبی سالانه شهریه تمام وقت در کانادا (سال تحصیلی 17-2016) برای دانشجویان بین المللی (به دلار کانادا):

مدارس K-12 (عمومی): 9،500 تا 15،000 دلار
زبان: 15،400 دلار (براساس 44 هفته در سال ، میانگین 350 دلار در هفته)
کالج: 7000 تا 30،000 دلار بسته به موسسه و رشته تحصیلی
دانشگاه: 9000 تا 50،000 دلار + بسته به سطح و رشته تحصیلی

هزینه تحصیل در کانادا به رشته تحصیلی ، موسسه و سطح تحصیل بستگی زیادی دارد.
هزینه های زندگی ، بیمه و کتاب های درسی باید به عنوان هزینه جداگانه در نظر گرفته شوند و بندرت در شهریه گنجانده می شوند.

نمونه هایی از بودجه بندی برای متوسط ​​هزینه ماهانه در تورنتو
تلفن و اینترنت: $ 127.50
حمل و نقل عمومی: $176.25
مواد غذایی: $ 283.60
بیمه: $52

هزینه های زندگی کاناداشهریه کلیه دانشگاههای کانادا در مقاطع مختلف به تفکیک دانشگاه و کالج را میتوانید در لینک زیر مشاهده نمایید.
مبلغ شهریه  دانشگاهها

اقامت بعد از تحصیل در کانادا

کانادا یکی از کشورهای پیشرو در جذب دانشجویان بین المللی می باشد که این ناشی از سیاست جذب دانشجو و فراهم بودن بستر زندگی دانشجویی در کانادا می باشد .
از طرفی دولت کانادا با ایجاد مسیر های متنوع جهت اخذ اقامت دایم کانادا این امر را تسهیل کرده است .

به طور مثال فردی که در مقطع فوق لیسانس فارغ التحصیل شده است می تواند ویزای کاری تا زمان 3 سال داشته باشد.
این زمان به نسبت سایر کشورهای اروپایی طولانی تراست و بالطبع ای زمان 3 ساله ، شانس پیدا کردن کار مناسب را بالا می برد .

بازار کار

نرخ بیکاری در کانادا در مقایسه با سایر کشورهای هم تراز خود پایین تر است. همچنین به واسطه ی وسعت بسیار زیاد این کشور و تراکم جمعیتی پایین فضا برای ایجاد بیزینس های خرد و کلان در تمامی حوزه ها وجود دارد .
این مزیت با توجه به حمایت های دولت فدرال در سال های اخیر دو چندان به چشم می خورد .

پذیرش تحصیلی

برای دریافت پذیرش از دانشگاهها و کالج ها معمولاً نیاز به ارائه نمره زبان دارید. این نمره بستگی به کالج و دانشگاه متفاوت است. برای ثبت نام دز مدرسه‌ها نیازی به نمره زبان نیست اگر چه داشتن آن مفید است.
در خصوص دانشگاه‌ها و کالج های کانادا، امکان درخواست پذیرش بودن مدرک زبان نیز وجود دارد. این موضوع را میتوانید در تماس با کارشناسان رایا بین الملل مطرح نمایید تا شرایطتان بطور اختصاصی بررسی گردد.
از موارد دیگر موثر برای پذیرش از مراکز آموزشی کانادا، معدل متقاضی است. اگرچه اغلب مراکز معدل بالای 14 طلب میکنند، با معدل‌های پایین‌تر هم شانس دریافت پذیرش وجود دارد.

انگیزه نامه برای برخی مقاطع از جمله تحصیلات تکمیلی نیاز است که در آن متقاضی می بایست شرح دهد چرا علاقه‌مند به تحصیل در رشته مورد نظر در کانادا است و اخذ این مدرک تحصیلی چه کمکی به آینده شغلی او میکند.

مراحل اپلای برای تحصیل در کانادا دو مرحله اصلی را شامل می شود:

برای رشته(های) کالج یا دانشگاه اقدام کنید.
برای اجازه تحصیل و ویزا دانشجویی اقدام کنید.
برای اقدام، داشتن مشاور آموزشی ضروری نیست. می توانید وب سایتهای دانشگاهها را مطالعه نمایید و مطابق دستورالعمل های مربوطه اقدام نمایید. در هر یک از مراحل چنانچه نیاز به کمک داشتید، از مشاورین تحصیلی رایا می توانید یاری بگیرید. تجربه نشان داده است که گاهی با یک تصمیم بجا، هزینه قابل توجهی صرفه جویی میگردد. لذا چنانچه احساس کردید از مراحل ابتدایی نیاز به مشاوره جهت انتخاب رشته و دانشگاه دارید، مشاورین رایا بین الملل تجربه صدها پرونده را با شما به اشتراک میگذارند تا شانس شما برای دریافت پذیرش در رشته و دانشگاهی مناسب و مطابق علائق تان بیشتر گردد.

مهمترین مدارکی که نیاز دارید مدرک زبان متناسب و ترجمه تحصیلات قبلی تان است. این مدارک برای هر مقطع تحصیلی متفاوت است. سایر مدارک نیز شامل انگیزه نامه تحصیلی و رزومه است. برای تهیه انگیزه نامه دقت نمایید که از اینترنت کپی ننمایید زیرا می تواند منجر به رد شدن درخواست پذیرش گردد. برای مشاهده نمونه رزومه های استاندارد در فرمت word می توانید از این لینک استفاده نمایید.

بازار کار کاناداویزا

برای سابمیت پرونده تحصیلی (Study permit) شما نیاز به داشتن پذیرش از یکی از دانشگاه های مورد تایید کانادا دارید تا بتوانید برای ویزای تحصیلی اقدام نمایید.
پس از گرفتن پذیرش از دانشگاه های مورد تایید کانادا (DLI) به مرحله مهم جمع آوری مدارک برای سابمیت ویزا می رسیم.
بسته به نوع هر پرونده که متقاضی چه شرایطی دارد مدارک ارایه شده به سفارت تنظیم میشود. ولی مدارک عمومی وجود دارد که در کلیه پرونده ها می بایست ارائه گردد و در این آورده شده است.

تمکن مالی

یکی از فاکتورهای مهم در مرحله ویزا، داشتن حساب بانکی با میزلن تمکن مالی کافی است.
معمولا شما بهتر است هزینه یک سال زندگی خود را به مدت حداقل 4 ماه در حساب بانکی خود داشته باشید تا از لحاظ مالی پرونده شما وزن کافی را داشته باشد. این هزینه وقتی که شما همراه داشته باشید متفاوت است.
در مجموع آفیسر نیاز دارد اطمینان یابد که هدف شما واقعاً تحصیل بوده و شرایط مالی مناسب برای این کار را دارید.

وابستگی به کشور خود

مدارکی که نشان دهد شما به کشور خود وابستگی دارید حائز اهمیت است. این مدارک شامل اسناد ملکی، گواهی کار، بیمه و… است.

برنامه تحصیلی شفاف و مرتبط

مهم ترین فاکتوری که برای افیسر مهم است داشتن یک استادی پلن خوب و شفاف است.
استادی پلن باید خیلی شفاف هدف از تحصیل شما را در کانادا بیان کند. اینکه چرا کانادا را به عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب کردید و خواندن این رشته چه مزیت های شغلی را در آینده در کشور خود برای شما دارد از مهم ترین نکاتی است که شما باید به افیسر در نامه استادی پلن خود توضیح دهید تا افیسر را قانع کنید.
بالانس کردن استادی پلن و مدارک نیاز به تجربه نیاز دارد این که شما از چه کلید واژه هایی برای توضیح پرونده خود استفاده می کنید می تواند در تصمیم گیری افیسر تاثیر گذار باشد و شما را به هدفی که دارید نزدیک تر کند. کارشناسان رایا بین الملل با تجربیات ارزنده می‌توانند شما را در تهیه یک استادی پلن مناسب یاری دهند.

مشاغل دانشجویی در کانادا

دانشجویان بین المللی بطور معمول چنانچه کاندیشنی در استادی پرمیت آنها وجود نداشته باشد، میتوانند 20 ساعت در هفته کار کنند. همچنین در زمانهایی که دانشگاه تعطیل است (Scheduled Break) بصورت تمام وقت مشغول به کار باشند.
همسر دانشجویانی که دارای ویزای دانشجویی در کانادا هستند، امکان دریافت ویزای کار برای اشتغال تمام وقت را دارند. برای آگاهی از حداقل حقوق دریافتی بر ساعت در استان های مختلف کانادا، از این لینک استفاده نمایید.
در حالی که تحصیلات خود را تمام می کنید در کانادا روش های زیادی برای کار وجود دارد که از جمله آنها:

On-campus work
Off-campus work
Co-op placements
Internships هستند.

مشاغل دانشجویی کاناداکار پس از تحصیل در کانادا

اجازه کار پس از فارغ التحصیلی (Post Graduation Work Permit) :
این برنامه دولت کانادا به دانش آموزانی که از مراکز تحصیلی مورد تایید فارغ التحصیل شده اند اجازه می دهد تا تجربه کاری ارزشمندی را در کانادا کسب کنند. اجازه کار پس از فارغ التحصیلی موقت است و بستگی به طول دوره تحصیل تان دارد.
تجربه کاری کانادایی که از طریق مجوز کار بعد از فارغ التحصیلی به دست می آورید می تواند به شما در دریافت اقامت دائم در کانادا از طریق Express Entry کمک کند. میتوانید امتیاز خود را برای روش اکسپرس انتری از این لینک محاسبه نمایید.بعد از فارغ التحصیلی در مورد اقامت در کانادا اطلاعات بیشتری کسب کنید همچنان که برای اجازه کار خود درخواست می دهید.

کار پس از تحصیل کاناداکاریابی در کانادا

برای یافتن یک شغل مناسب در هنگام دانشجویی و یا پس از اتمام تحصیل، ابتدا می بایست یک رزومه مناسب تهیه نمود. کارشناسان رایا بین الملل می توانند شما را در زمینه یاری کنند. بدست آوردن یک شغل خوب با درآمد بالا همواره یکی از دغدغه های کارجویان است و این بستگی به مجموعه ای از عوامل از جمله تخصص های کاربردی و تجربه فرد، نحوه تعامل در یک تیم، کیفیت رزومه و کاور لتر، نحوه ارائه در جلسه مصاحبه و میزان تسلط شما بر زبان دارد.
وب سایت های کاریابی متعددی در کانادا وجود دارد که می توانید در آنها جستجو نمایید. یکی از وب سایت های پرمخاطب Indeed است. منبع معتبر دیگر Job Bank است. دولت کانادا ابزاری آنلاین به نام “بانک کار” دارد که دارای بیش از 100،000 شغل در سراسر کانادا است. رده های شغلی شامل دانشجویان ، نیمه وقت ، مدیریت و خرده فروشی است.

هنگام تنظیم یک اکانت ، Job Bank جزئیاتی را در مورد موقعیت هایی که متناسب با نمایه شما هستند ارائه می دهد. همچنین می تواند در مورد لیست های جدید شغلی مطابق با شرایط شما برای شما ایمیل ارسال کند.

شما می توانید برای دریافت مشاوره، فرم زیر را تکمیل کنید و وقت مشاوره رزرو کنید.
یا برای دریافت مشاوره رایگان، فرم ارزیابی را تکمیل کنید.

بارگذاری...